Amnestii sepsali Jakl, Hájek a Hasenkopf, tvrdí Hrad. Všichni tři to však popírají

Autory novoroční prezidentské amnestie údajně jsou vicekancléř exprezidenta Václava Klause Petr Hájek, právník Pavel Hasenkopf a bývalý šéf politického odboru Hradu Ladislav Jakl. Deníku Právo to řekl kancléř současné hlavy státu Vratislav Mynář a potvrdil to i Českému rozhlasu. Všichni tři to však popírají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skupinky amnestovaných vězňů začaly odcházet z věznice v Kuřimi | Foto: ČTK

V rozhovoru pro Radiožurnál Mynář objasnil, jakou úlohu na celkové podobě amnestie měli jednotliví spoluautoři.

„Nejaktivnější, bylo to dáno i funkcí, to znamená šéf politického odboru, byl pan Jakl. Co se týče pana Hájka, ten samozřejmě byl o tom velmi intenzivně a pravidelně informován,“ uvedl Mynář.

Hasenkopf pak měl podle jeho slov z titulu své profese na starosti odbornou stránku věci. Právě on je jediným, kdo se ze zmíněné trojice dostal do týmu Klausova nástupce Miloše Zemana. Mynář s ním ale chce příští týden mluvit o jeho dalším působení na Hradě. Nad jeho dalším setrváním v prezidentské kanceláři tak visí otazník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemanův kancléř Mynář odtajnil jména trojice autorů Klausovy amnestie. Mezi nimi se ocitl Jakl, který to ale odmítá. Podrobnosti zjišťoval redaktor ČRo Martin Drtina.

„Je členem politického odboru, kam si ho dal pan Hájek a pan Jakl. Zatím je stále zaměstnancem Hradu. To, jestli bude, jak dlouho bude, se dozvíte v nejbližší době,“ upřesnil Mynář. Jejich schůzku plánuje na pondělí nebo úterý.

Pátrat po autorech amnestie začal podle vlastních slov proto, že nedokázal uvěřit, že by jejím strůjcem byl skutečně Klaus, byť to vzal na sebe.

„Samozřejmě tím, že člověk je dneska zaměstnancem Hradu, tak určité možnosti na Hradu jsou, a svým vlastním pátráním jsem si udělal obrázek,“ prohlásil Mynář. O jaké možnosti jde, neupřesnil.

Všichni tři nařčení odmítají

Jakl ovšem Mynářovo tvrzení popřel. „Mohu to vyvrátit. Necítím se nijak oprávněn k tomu, říkat za pana prezidenta, koho kdy si pozval do kanceláře k debatě na toto téma. Autorem je prezident, je za to zodpovědný,“ sdělil Českému rozhlasu.

Už dříve nicméně přiznal, že amnestii připravovali tři nejbližší Klausovi muži, jmenovat je ale odmítl. „My se teď najednou tváříme, že nikdo neví, kdo jsou nejbližší spolupracovníci Václava Klause,“ prohlásil tehdy ve vysílání Českého rozhlasu.

Text amnestie psal naprostý diletant, tvrdí právník Hasenkopf. Podle Hradu je však spoluautorem

Číst článek

Podle všeho Jakl nesouhlasí se jménem Hasenkopfa ve vyjmenovávané trojici. Hasenkopf na svou stranu sice přiznává, že vypracoval návrh amnestie, z něj se ale prý v konečné podobě nepoužilo nic. Výsledný text, který nakonec prošel, označil za diletantský.

Hasenkopf označil Mynářova slova za nepravdivá a na svém facebookovém profilu napsal, že zvažuje právní kroky.

Martin Drtina, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme