Amnesty International slaví výročí zakladatele Petera Benensona

Právě dnes je to 90 let, co se narodil britský právník, spisovatel a malíř Peter Benenson. Nositel tohoto jména mimo jiné založil mezinárodní organizaci ‚Amnesty International‘, která oslavuje letos nejen padesát let založení ve světě, ale také je důležité připomenout dvacet let od založení pobočky v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel zahajuje kampaň 3 minuty stačí | Foto: Amnesty International

„Oslavujeme aktivně: na české i mezinárodní úrovni jsme zahájili řadu kampaní. Namátkou bojujeme za dodržování svobody slova, proti trestu smrti v Bělorusku a také pomáháme konkrétním vězněným lidem,“ představuje duch oslav Kateřina Šaldová z české pobočky Amnesty International.

V České republice byly oslavy zahájeny již 17. května, při kterých byla představena kampaň za nespravedlivě vězněné. Jejím patronem se stal bývalý prezident Václav Havel, protože právě on byl jedním z lidí, za které se v době jeho věznění Amnesty International významně zasazovala. Podporou nové kampaně tedy vyjadřuje svůj dík této společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Šaldová z Amnesty International informuje o projektech organizace

Aktuální kampaň Amesty international nese název ‚Tři minuty stačí‘. „Smyslem té kampaně je ukázat, že lidé mohou Amnesty International pomáhat jednoduše a rychle. K tomu by jim právě měly stačit zmíněné tři minuty,“ vysvětluje volbu názvu Kateřina Šaldová.

‚Tři minuty stačí‘

kampaň 3 minuty stačí | Foto: Amnesty International

Tato kampaň se zasazuje za tři konkrétní nespravedlivě vězněné lidi, dva muže a jednu ženu: Ši Tao z Číny, Muhannad Al-Hassání ze Sýrie a Sakíne Mohammadi Aštíaníová z Íránu.

Amnesty International usiluje o jejich propuštění nebo alespoň o právo na spravedlivý soud. Kdokoli se chce aktivně a jednoduše zapojit v podpoře této kampaně, může se podívat na web www.3minutystaci.cz , kde může podepsat dopis za propuštění těchto tří lidí.

„Naším úkolem je jednak právě poukazovat na bezpráví a situaci vězňů, ale také dávat vězněným lidem naději. Ta strategie funguje. My víme, že během padesáti let naší existence se nám podařilo přispět k tomu, že bylo propuštěno více než 47 000 nespravedlivě vězněných lidí,“ vysvětluje poslání Amnesty International Kateřina Šaldová.

Pro příklady není třeba chodit daleko – jedním z nich byl právě již zmíněný bývalý prezident Václav Havel.

Martin Mašek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme