Migraci nemůžeme řešit na moři, ale mimo Evropu, myslí si Babiš

Mandát k zásahům mimo Evropu musí podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) získat unijní pohraniční a pobřežní stráž Frontex. Premiér to uvedl v tiskové zprávě k úternímu jednání Evropské komise o financích na zvládání migrační krize. Frontex, který má k dispozici 1200 lidí, označil Babiš za „pár lodí“ vytahujících lidi z moře. Kvůli migrační krizi je podle českého premiéra potřeba bojovat proti pašerákům lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na lodi ve Středozemním moři

Migranti na lodi ve Středozemním moři

„V budoucí podobě migrační politiky je pro Česko naprosto stěžejní posílit ochranu vnějších hranic. Frontex bereme jako podpůrnou sílu, hlavní odpovědnost musí být na členských státech,“ doplnil Babiš.

„Mandát Frontexu se musí změnit. Nemůže to být jen pár lodí, které vytahují topící se lidi z moře. Takto migraci nezastavíme. Frontex a EU musí jednat mimo Evropu,“ uvedl Babiš.

Itálie odmítá přijímat další lodě s migranty. Asi 600 uprchlíků z lodi Aquarius se ujme Španělsko

Číst článek

Současná situace kolem lodi Aquarius ve Středozemním moři se šesti stovkami uprchlíků na palubě podle Babiše ukazuje, že na moři již situaci řešit nelze. „Musíme bojovat proti pašeráckým skupinám a organizovanému zločinu, aby k vyplutí lodí s ekonomickými migranty vůbec nedocházelo. Zároveň musíme zajistit, aby lidé, kteří jsou reálně v nouzi a utíkají před konfliktem či pronásledováním, měli možnost žádat o azyl mimo Evropu,“ uvedl premiér.

Loď Aquarius, která vzala na palubu migranty zachráněné z několika různých plavidel, odmítly přijmout Itálie i Malta. Nakonec se loď rozhodlo přijmout Španělsko.

Zástupci Evropské komise již na začátku května mluvili o výrazném posílení Frontexu, aby měl v roce 2027 personál čítající 10 000 lidí. Počítá se také s penězi na boj s nelegální migrací a navracení migrantů do zemí původu. V úterý komise projedná a představí konkrétní detaily fondů, které mají po roce 2020 pomoci EU zvládat migrační krizi.

Již nyní je jasné, že v budoucím víceletém finančním rámci unie mezi lety 2021 a 2027 bude na opatření související s krizí vyčleněn více než dvojnásobek financí, které jsou k dispozici ve stávajícím sedmiletém období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme