Francie kritizuje Visegrád kvůli bojkotu summitu o migraci. ‚Prostě se neúčastníme,‘ reaguje Babiš

Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní představitelé některých zemí EU, byl podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) svolán nestandardně. Babiš se v sobotu ohradil vůči slovům o „pozici bojkotu“ na adresu zemí visegrádské skupiny (V4), která pronesl podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux.

Praha (Aktualizováno: 19:45 23. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: Krumphanzl Michal | Zdroj: ČTK

Později ministerský předseda v reakci na vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v tiskové zprávě zopakoval, že skupina V4 dál požaduje zastavení migrace mimo Evropu a odmítá přerozdělovací kvóty.

Babiš pozvánku na minisummit o migraci dostal jako ostatní, vyvrací spekulace Evropská komise

Číst článek

Babiš v sobotu podle vládního prohlášení telefonicky mluvil o minisummitu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Na rozdíl od Francie nám rozhodně nevyčítá neúčast. A to setkání se koná na její popud. Od Emmanuela Macrona jsem nečekal, že vrátí debatu o rok zpět," řekl.

Macron se po setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem vyslovil podle agentury Reuters pro finanční sankce vůči zemím EU, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl. Na rozdíl od některých dalších evropských představitelů by chtěli Macron a Sánchez vytvořit uzavřená střediska pro migranty na evropské půdě.

Státy visegrádské skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se ve čtvrtek rozhodly k neúčasti na nedělní schůzce. Podle mluvčího francouzské vlády "bojkot" ztíží summit Evropské unie koncem června, který bude věnován zejména migraci.

'Nešťastný' výrok

"Podobný výrok je nešťastný," napsal v sobotu ČTK Babiš. Připomněl, že původně účast na nedělní akci zvažoval. "Nicméně s dalšími premiéry ve V4 jsme se rozhodli, že to má více nevýhod než výhod. Nic nebojkotujeme, prostě se neúčastníme summitu, který byl svolán velice nestandardně," zdůraznil Babiš.

Později označil formát a načasování setkání za nešťastný, vzniká podle ministerského předsedy riziko vytvoření paralelní Evropské rady. "Opravdové a celoevropské řešení se nemá hledat na neformálních summitech organizovaných jako znouzectnost, ale na Evropské radě, kde se scházejí všechny členské státy," zdůraznil Babiš.

Macron: Sobecké země, které těží z EU a zároveň odmítají azylanty, zaslouží trest

Číst článek

"Stejně jako my se neúčastní dalších 11 států a předseda Evropské rady Donald Tusk," pokračoval ministerský předseda. Uvedl dále, že schůzky se původně měly účastnit Itálie, Německo a Rakousko, nebo i ostatní jižní členské státy.

Merkelová totiž potřebuje podle Babiše vyřešit migraci zejména z Itálie do Německa přes Rakousko, aby Německo nemuselo uzavřít hranice. Následně ale prý byly přizvány i další státy. "Nastavení toho setkání a větší počet účastnících se států spíše komplikuje výsledek," soudí Babiš.

Podle pracovního dokumentu, který má k dispozici agentura AFP, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření „účinného mechanismu solidarity“ s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi unie. To země visegrádské skupiny ostře odmítají.

Hra o budoucnost Merekelové?

Plán nedělního setkání nejspíš vznikl při setkání německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedy komise Junckera v úterý. Sama kancléřka v pátek vyloučila, že by na summitu EU 28. a 29. června, na němž do značné míry závisí její politická budoucnost, mohlo být nalezeno evropské řešení problému kolem migrantů.

Přes Středozemní moře se mezitím do Evropy snaží dostat další stovky migrantů z Afriky. Se dvěma sty migrantů na palubě v mezinárodních vodách dál čeká loď Lifeline, kterou odmítly do svých přístavů vpustit Itálie i Malta.

Podél španělského pobřeží bylo během sobotního odpoledne zachráněno celkem 569 migrantů. Kontejnerová loď Alexander Maersk jich z lodi u jižní Itálie zachránila v sobotu 113 a nyní nedaleko Sicílie čeká na další pokyny. Libyjská pobřežní stráž v sobotu informovala o záchraně dalších 200 migrantů, pět lidí ale ve vlnách našlo smrt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme