ANO nemůže najít záznam o daru od Rusňáka. Ještě hledáme, vzkazuje brněnský primátor Vokřál

Nejenže ve výroční zprávě ANO za rok 2014 chybí více než milionový dar od podnikatele Davida Rusňáka, jak upozornil server iROZHLAS.cz, hnutí se zatím nedaří najít ani záznam o tomto příspěvku. S hledáním darovací smlouvy na pražské centrále pomáhá i brněnský primátor Petr Vokřál. Špičky hnutí se budou současně radit o tom, jak s darem naloží. Ačkoli Andrej Babiš vyzval jihomoravskou organizaci hnutí, aby ho vrátila, ta to odmítá.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) | Foto: Fotobanka Profimedia

„Až ji najdeme, určitě vám dáme vědět. Ještě hledáme," popsal primátor Brna a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál. Darovací smlouvu by se podle něho mohlo podařit dohledat během pár dní. Ta měla být přitom součástí výroční finanční zprávy hnutí ANO za rok 2014, v dokumentaci ale – stejně jako záznam o dárci – chybí.

Nesrovnalost za milion? Podnikatel Rusňák v roce 2014 pomáhal hnutí ANO, ale záznam chybí

Číst článek

Brněnský podnikatel David Rusňák (manžel brněnské radní za ANO Petry Rusňákové a zeť náměstkyně Andreje Babiše Aleny Schillerové, pozn. red.) před komunálními volbami v Brně v roce 2014 daroval místní buňce celkem 1,1 milionu korun.

Podle mluvčího Rusňákova koncernu DRFG Jiřího Hrabovského šlo o nepeněžité plnění – konkrétně například o reklamní bannery, ale i pastelky nebo lepící pásky. Smlouvy však firma odmítá zveřejnit.

Podle poslance a tehdejšího předsedy jihomoravské organizace hnutí Bohuslava Chalupy smlouvy skutečně existují, on sám je tehdy prý podepisoval: „Na dar si vzpomínám, ale podrobnosti si nepamatuju. Asi bych to ale nepodepsal, kdyby ten dar nebyl v pořádku a neměl všechny parametry, které byly usnesením ANO stanoveny, že musíme dokládat, pokud ten dar chceme přijmout. Podrobnější informace ale musí být na centrále ANO archivované."

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák | Foto: Hynek Glos/DRFG/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Nejde přitom o jedinou chybu, kterou hnutí ANO ve finanční zprávě za rok 2014 mělo. Podle předsedy sněmovního kontrolního výboru Vladimíra Koníčka z KSČM muselo ANO tehdy doplňovat i nacenění jednotlivých nepeněžitých darů. Nedostatky se přitom ve zprávě hnutí v případě darů objevovaly i v následujících letech. Podle Koníčka se ale nejedná o nic neobvyklého.

„Tyhle nedokonalosti se objevují každý rok a je to u desítek stran. Třeba zapomenou uvést data narození dárců nebo jejich celé adresy. My je na to upozorníme a musí to pak doplnit. To je běžné. Třeba Česká pirátská strana letos musela svou zprávu doplňovat čtyřikrát," vysvětlil Koníček.

V případě daru od Rusňáka může však podle Koníčka hnutí ANO hrozit skutečný problém: „Ten dar ve zprávě uvedený vůbec nebyl. To znamená, že ta strana měla výroční zprávu neúplnou a neměla tak tím pádem čerpat nejspíš ani příspěvek od státu, který se stranám přiznává na základě toho, že ty zprávy mají v pořádku. Teď jim hrozí, že ty peníze budou muset vrátit, než tu zprávu dají do pořádku. To se budeme muset zeptat právníků."

Jihomoravské ANO nechce dar od Rusňáka vrátit

Předseda ANO Andrej Babiš přitom už v pátek nařídil, aby jihomoravská organizace hnutí dar od Rusňáka vrátila. Ta s tím ale nesouhlasí. „Nebyla bych tak unáhlená. Já jsem s ním (s Andrejem Babišem) o tom mluvila a také jsem mu řekla, že bych byla ráda, abychom vyčkali na vývoj celé situace. Je potřeba získat všechny relevantní informace a pak se rozhodovat," řekla předsedkyně krajské buňky Taťána Malá.

Zda dar vrátit - a případně v jaké formě –, by mělo předsednictvo Jihomoravského kraje projednat podle Malé v nejbližších dnech. „Pan Rusňák členství ukončil předevčírem (v sobotu, pozn. red.), kdy mi poslal rezignační dopis s vysvětlením, že nechce dělat problémy a poškozovat jméno brněnské organizace hnutí ANO, čehož si velmi vážím. A o tom, jak to bude s jeho darem, budeme jednat a uvidíme, jak se k tomu postavíme," doplnila.

Podnikatel Rusňák ukončí členství v hnutí ANO. Vadí mu napadání jeho rodiny

Číst článek

„Je to tři roky stará záležitost. V té době jsem nebyl v užším vedení oblastní organizace, takže nemám podrobnější informace. Proto v plném rozsahu respektuji názor pana primátora – tedy celou záležitost důkladně prošetřit, nepředcházet událostem a konat až podle toho, kam se celá situace posune," myslí si předseda brněnské buňky Pavel Dvořák.

Proti vrácení daru se už dříve vyjádřil i sám Vokřál. Řešit by to měly podle něho také celostátní špičky hnutí. „Budeme se o tom dnes (v pondělí, pozn. red) bavit v rámci vedení. Není to zas tak jednoduché. V tomto okamžiku já nevidím ani důvod pro vracení," vysvětlil Vokřál. "Že byl někdo u výpovědi, to se může stát. Sám jsem byl u výpovědi několikrát," dodal.

Podnikatele Davida Rusňáka vyslýchala v pátek policie v případu úniku informací z policejních databází a trestních řízení. Andrej Babiš záhy vyzval k vyloučení Rusňáka z hnutí a k vrácení jeho daru. Rusňák členství v ANO ale v sobotu sám ukončil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme