Je to v podstatě hyenismus, říká tajemník Federace židovských obcí Kraus o prodeji antisemitských knih

Několik českých i slovenských e-shopů, ale i zástupci velkých knihkupců prodávaly publikace s antisemitskou tematikou. Ve zcela nekritické anotaci jedné z nich se čtenář například dočte, jak poznat – podle řady nelichotivých atributů – Žida. Jiná kniha zase úplně popírá holokaust. Tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus mluví v této souvislosti o hyenismu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kraus Tajemník Feredace židovských obcí | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Tituly jako Jedovatá houba nebo Mírové dílo Adolfa Hitlera, které se otevřeně hlásí k protižidovské agitaci, se začala zabývat policie. Serveru iROZHLAS.cz to ve středu potvrdil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Zarážející je, že kniha Jedovatá houba, kvůli které se rozhořela debata o antisemitismu v českých knihách, nevyšla před pár dny čí týdny, je na trhu tři roky. Uplynula tedy relativně dlouhá doba, než se na případ přišlo a začal se řešit.

Jedovatá houba jako ‚klasické antisemitské dílo‘. Policie prověřuje prodej protižidovských knih

Číst článek

Během středečního dne bylo kvůli zmíněnému titulu podáno trestní oznámení Pražskou židovskou obcí. Podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause se nejedná pouze o jedno trestní oznámení. Iniciativu vyvíjí různé instituce, i mnoho aktivistů. „Je vidět, že česká veřejnost nezůstává lhostejná k těmto jevům a že se velmi razantně staví proti tomu,“ komentuje dění Kraus.

Na druhou stranu dodává, že fakt, že se na trhu objevují podobné tituly, je opravdu znepokojující. Říká, že v poslední době eviduje federace nárůst antisemitismu v tomto ohledu. Odkazuje se na to, že kniha Jedovatá houba vyšla již před třemi lety a nebylo proti tomu nic podniknuto. „Ony jsou určité věci, které byly tak trochu tolerovány a nebyly úplně v centru pozornosti,“ říká.

Pamětní desky nestačí. Pořád musíme holokaust vysvětlovat a učit, říká publicista Šonka

Číst článek

Čistě komerční záležitost

Tajemník federace židovských obcí Kraus tvrdí, že podobné případy průběžně monitorují. „Podávali jsme nejen trestní oznámení, ale i jsme jednali s příslušnými úřady,“ vysvětluje Kraus. Dodává však, že se dostali do situace, kdy byli upozorněni úřady, že současná trestně-právní legislativa je dostačující, problematická je její interpretace.

Židovská obec se proto rozhodla, že při příležitosti uctění památky holokaustu s nadcházejícím výročím konce druhé světové války se pokusí iniciovat změnu trestního zákoníku. Jedná se jim především o to, aby byl jasně definován antisemitský útok a aby byla tato věc jasně postižitelná, zvlášť pokud se jedná o komerční záležitost.

Tomáš Kraus v této souvislosti připomíná argument, který si vyslechl od příslušných orgánů v rámci zahájení trestního stíhání k předchozím případům. Důvodem, proč podobné případy nelze trestně stíhat je, že se nejedná o propagaci hnutí potlačující lidská práva, ale že se jedná o čistě komerční záležitost. V tomto ohledu může každý jednat tak, jak uzná za vhodné. „Náš názor je přesně opačný. My si myslíme, že toto je v podstatě hyenismus,“ komentuje Kraus.

Karolína Koubová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme