Archeologové objevili na Moravě unikátní pravěkou plastiku

Unikátní nález - to je podle archeologů část asi půlmetrové plastiky ženy, kterou vykopali v Mašovicích na Znojemsku. Duté ženské nohy a hýždě z keramiky pocházejí z období asi 4800 let před naším letopočtem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeolog Zdeněk Čižmář s unikátní plastikou

Archeolog Zdeněk Čižmář s unikátní plastikou | Zdroj: ČTK

Sochu vytvořili lidé kultury moravské malované keramiky a podle archeologa Zdeňka Čižmáře byla zřejmě symbolem hojnosti, plodnosti a života. "Tyto, především ženské plastiky, které v sobě zosobňují aspekt plodnosti, pokračování rodu a na ni se v době zemědělské civilizace nabalil kult plodnosti i ve smyslu úrody, zcela jistě byly součástí pravěkých rituálů," upřesnil archeolog.

Socha byla dutá a na dobu, ve které vznikla, velmi propracovaná. Patrně se kdysi rozlomila v nejslabším místě - v pase. Nejvyšší zakončení torza totiž není hladké, což dokazuje, že plastika měla kdysi horní díl. Po něm budou archeologové dál pátrat, je ale možné, že se prostě nedochoval.

Mašovická žena je patrně nejstarší největší plastikou nalezenou nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Socha byla vysoká kolem půl metru. Mašovice byly před sedmi tisíci lety důležitým centrem.

Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme