Arnika: Většina spaloven překračuje limit dioxinů

Většina českých spaloven produkuje víc dioxinů, než činí limit. Pouze sedm z přibližně šesti desítek spaloven splňuje evropský limit pro vypouštění dioxinů. Žebříček deseti nejhorších spaloven z hlediska celoročních emisí dioxinů dnes zveřejnila ekologická organizace Arnika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komíny a západ Slunce

Žebříčku desítky největších producentů dioxinů za rok, který sestavila Arnika, vévodí liberecká spalovna komunálních odpadů. "Spalovna Termizo Liberec podle výpočtů vyprodukovala zhruba 580 miligramů dioxinu za rok," uvedl Jindřich Petrlík z Arniky.

Ředitel spalovny Milan Průcha údaje Arniky zpochybňuje. "Jsem zcela přesvědčen, že údaje, které padly, jsou scestné. Čísla v miligramech dioxinů vypouštíme pouze třetinová," tvrdí ředitel.

Za Termizem se umístila pražská spalovna v Malešicích, která vypustí do vzduchu polovinu toho, co vyprodukuje spalovna Liberec. Mezi další velké znečišťovatele patří spalovna v Roztokách u Prahy, spalovna Aliachemu v Pardubicích a spalovna komunálního odpadu v Brně.

Dioxiny jsou rakovinotvorné látky, které napadají imunitní a hormonální systém a mohou těžce poškozovat zdraví lidí. Limit pro jednorázové koncentrace dioxinů činí 0,1 nanogramu na metr krychlový.

Zařízení, která nemohou splnit limit Evropské unie platný u nás od 1. ledna 2003, mají šanci vyhnout se sankcím, když předloží plán, jak této hodnoty dosáhnout do dvou let. Většina z nich však plán dosud nezveřejnila. Problém se týká například spaloven komunálního odpadu v Praze, Liberci a Brně a řady spaloven nebezpečného odpadu v nemocnicích.

Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme