Babiš musí skončit, trvají na svém ČSSD a lidovci i po schůzce s prezidentem

Řešení politické krize středeční nečekaná večerní schůzka prezidenta Miloše Zemana se zástupci vládní koalice nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají na odchodu ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Zeman na schůzku přinesl dva návrhy, předčasné volby zástupci koaličních stran odmítli. Druhý návrh - vládu bez Babiše a současně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) - chtějí nejdřív projednat ve svých stranách. Babiš odjel bez komentáře, před novináře nepředstoupil ani Zeman.

Liberec (Aktualizováno: 22:20 10. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec | Zdroj: ČTK

„Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO,“ řekl Milan Chovanec (ČSSD) novinářům. „A ANO ho může vyřešit tím, že Andrej Babiš odejde z vlády,“ dodal s tím, že Babiš na schůzce nepřipustil, že by rezignoval.

Sněmovna: Babiš veřejně lhal, Zeman by měl dodržovat ústavu

Číst článek

Chovanec na jednání v Liberci, které svolal prezident během své návštěvy Libereckého kraje, zastoupil předsedu ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotku. Ten byl v době schůzky na návštěvě Lucemburska.

Ministr vnitra Chovanec návrhy, které na jednání předložil prezident, nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. To zasedne v pátek. Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání dělat.

„Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu,“ dodal Chovanec.

Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

„Rozhodně jsme se shodli na tom, jak hnutí ANO, tak KDU-ČSL, tak pan prezident, že předčasné volby nejsou prioritním řešením a že je nechceme,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Sobotka trvá na Babišově odvolání

Ani jedna z vládních stran také nechce kvůli navrhovanému odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) vypovědět koaliční smlouvu, ačkoliv ANO k tomuto kroku bez úspěchu vyzvalo ČSSD. O nutnosti výpovědi smlouvy mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL hovoří Zeman ve své argumentaci, proč zatím neodvolal Babiše.

ANO tvrdí, že Sobotka měl podle smlouvy návrh na odvolání věc předem prodiskutovat s předsedou hnutí, takže smlouvu porušil. Termín další schůzky si koaliční lídři zatím neurčili, ANO si podle Bělobrádka vzalo čas na rozmyšlenou. Mimo jiné se má zabývat otázkou, zda v koalici pokračovat.

Sobotka v Lucemburku zopakoval, že je připraven podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu, pokud Zeman neodvolá Babiše z vlády ani po svém návratu z Číny 18. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme