Bouřky odplavovaly silnice a sklepy

Včerejší večer opět zkomplikovaly místní bouřky. Ohrozily tak třeba začátek festivalu Rock for people v Českém Brodě. Po průtrži mračen totiž voda podplavila hlavní pódium, které se zřítilo. Kvůli prudkému větru se i v Praze zřítily na pěti místech stromy na silnice. Přívalový déšť také zaplavil několik sklepů. K nehodám vyjížděli i energetici, protože v několika případech natekla voda do elektroinstalace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kroupy | Foto: ČTK

Spadlé stromy a zaplavené objekty se nevyhnuly ani jižním Čechám. Radiožurnálu to potvrdil operační důstojník tamního hasičského sboru Jiří Jann. "Při bouřce jsme se museli potýkat převážně s odstraňováním padlých stromů a čerpáním vody ze zatopených prostorů, ať už se jednalo o sklepy rodinných domků, případně garáže a podobně. Asi nejvíce zásahů stihlo okres Strakonice, kde tedy bylo nejhůř. Částečně to zasáhlo okres Písek a Tábor, něco kres Budějovice a Jindřichův Hradec."

Silné bouře za sebou nechaly spoušť v Českém Brodě. Právě toto město je místem konání jednoho z největších hudebních festivalů u nás s názvem Rock for People. Silná průtrž poškodila hlavní pódium, jeho zastřešení i velkou část zvukové aparatury. Podle některých zpráv se při nehodě lehce zranili dva lidé. Jak ale Radiožurnálu řekl jeden z organizátorů festivalu Michal Thomes, pád pódia nikoho nezranil. "Vznikly tady nějaké škody, které ještě v tuhle chvíli nejsou úplně vyčísleny, ale řekl bych, že nám to docela vážným způsobem zkomplikovalo chod festivalu. Jednalo se naštěstí o večírek pro nedočkavé diváky, kdy tady nebylo ještě příliš mnoho lidí a nedošlo k žádnému zranění, nikomu se nic nestalo. Co je pozitivní fakt, tak to je to, že se celou noc ty škody odstraňovaly, festival bude zahájen, bude zahájen na dvou scénách, tak jak bylo původně naplánováno, pouze na této jedné budou nějaké změny."

Stejné problémy způsobila nepřízeň počasí také ve Středočeském kraji. Plné ruce práce měli pražští hasiči. S čím vším se museli potýkat, upřesňuje operační důstojník Jaroslav Hájek. "Měli jsme jedenáct případů spadlých stromů nebo větších větví, které jsme odtsraňovali z vozovek, zhruba 15 případů čerpání zatopených sklepů nebo bytů, dva požáry, utrhané plechy na střeše, člověka ve výtahu, protože vypadly jističe zřejmě vlivem úderu blesku, další případ, který byl na Praze 4, propadlá vozovka zhruba v délce 100 metrů, kde bylo narušeno jak plynové, tak vodovodní potrubí."

Prvořadou příčinu, která stojí za vyplavením spodních částí budov, vidí Hájek v nedostatečné kapacitě kanalizace. Ta totiž nedokáže pojmout množství vody z přívalových dešťů. "V poslední době se objevují přívalové deště dost často a je vidět, že kanalizace není v takovém stavu, aby to všechno sebrala a tím pádem se voda vrací a vrací se to do sklepů a dochází k zatopení těch nižších poloh."

Nepříznivé počasí postihlo také východní Čechy. Bouře doprovázená silným větrem se v nočních hodinách přehnala nad náchodským okresem. Nárazový vítr v nočních hodinách odnesl střechu domu v centru České skalice, kde zasahoval záchranný hasičský sbor okresu spolu s českoskalickými dobrovolnými hasiči. Silný vítr se přehnal také nad Červekosteleckem a Broumovskem, kde pokácel stromy v Zábrodí a Jetřichově. Na jejich odstraňování se stále pracuje.

Dodávky elektřiny pro desítky domácností a institucí v oblasti Jilemnice na Semilsku přerušila bouřka, která oblast zasáhla v noci na dnešek. Silný nárazový vítr a déšť vyvracel stromy a lámal větve a na několika místech poškodil elektrické vedení. Pracovníci Východočeské energetiky od rána pracují na odstranění závad.

Oblast Jilemnice byla jedinou lokalitou Libereckého kraje, kde bouřka napáchala škody. Ve středních Čechách bouřka zaměstnala hasiče nejvíce na Nymbursku. Nejčastěji vyjížděli k padlým stromům, poškozeným střechám a zatopeným sklepům. Museli odstraňovat také 12 stromů z kolejového vedení Českých drah. V Praze zasahovali kvůli nepříznivému počasí celkem osmačtyřicetkrát.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme