Britské kontroly na ruzyňském letišti budou pokračovat

Ministr zahraničí Jan Kavan tvrdí: Britové zatím svými kontrolami v Praze na Ruzyni neporušili žádné zákony a dohody. A nikoho nediskriminují. Přesvědčil ho o tom britský velvyslanec David Broucher, kterého si Kavan pozval do Černínského paláce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kavan byl znepokojen po tom, co viděl reportáž České televize, Dva reportéři se vydali na cestu do Londýna, jeden z nich byl Rom - Richard Samko. S ním cestovala jeho bílá kolegyně Nora Nováková. Měli stejné pozvání do Anglie, stejně peněz. Výsledek? Nora Nováková odletěla, Richard Samko zůstal v Praze. Britští úředníci ho do letadla nepustili. Broucher dnes Kavanovi vysvětlil důvod. Prý to nebyla barva pleti, ale fakt, že lhal: "Pan Samko zpočátku ani neznal jméno toho přítele, kterého chtěl navštívit, a když druhý den přinesl jeho adresu, viděl jsem ji napsanou, a ta adresa je zcela evidentně neúplná a na takové adrese nemůže nikdo bydlet."

Ministr Jan Kavan byl hostem publicistické části poledních Ozvěn dne Českého rozhlasu, kde vysvětlil, že televizní redaktor uvedl nepravdivou adresu svého londýnského pobytu. Nejprve ji vůbec neznal a druhý den přinesl evidentně neúplné a nepravdivé údaje.

"To, co jsem tam uvedl, byla pravda. Člověk, ke kterému jsme jel do Británie na návštěvu, skutečně existuje a v ostrovní zemi bydlí. To, že pracuji na volné noze, je pravda, že překládám do romštiny, je pravda, že píšu pro jeden časopis, je taky pravda. Netuším proto, co měl ministr Kavan na mysli, když mne obvinil ze lži." To je citace z oficiálního prohlášení Richarda Samka. Zatím sám nic víc říct nechtěl, radí se s právníky. Britský velvyslanec David Broucher připomněl,že Samkova neromská kolegyně, která kontrolou prošla, nemusela hovořit se stejným úředníkem a nemusela dostat stejné otázky. Podle něho byli už v mnoha případech zamítnuti cestující z většinového obyvatelstva a naopak cestující romského původu do Británie odcestovali.

Ministr Kavan bude každopádně i dál průběh kontrol bedlivě sledovat. "Pokud by mi byl předložen důkaz takovéto diskriminace, zcela evidentně bych ho předložil vládě a požádal bych vyzvat vládu Spojeného království tato opatření okamžitě zastavit." V takovém případě bychom se podle Kavana mohli dočkat víz. "V případě, že by ta opatření byla zastavena a počet českých žadatelů o azyl by zase byl vysoký, tak by nám zavedení víz zcela jistě hrozilo."

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme