Policie zasahovala v Brně kvůli městským domům. Zadržela 10 lidí, prohlédla kanceláře Hladíka i Ledera

Policie opět zasahovala na několika místech v Brně kvůli kauze přidělování bytů, v tomto případě jde o privatizaci celých domů. Zadržela deset lidí, uvedla státní zástupkyně. Detektivové také prohlíželi kancelář 1. náměstka primátorky města Brna a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Brno (Aktualizováno: 18:40 18. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo deset osob,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Policie zajistila majetek jednoho z obviněných v kauze přidělování bytů v Brně

Číst článek

Státní zástupkyně Petra Lastovecká si vyhradila právo o zásahu informovat. „Předmětem prověřování jsou aktivity, k nimž docházelo v souvislosti s činností konkrétní městské společnosti a dále v souvislosti s privatizací městských domů v Brně a dotačními podvody páchanými na území města Brna,“ píše Lastovecká v tiskové zprávě.

Policie zasahovala také v Hladíkově kanceláři. „Mohu jen potvrdit, že policie zasahuje v budově magistrátu,“ uvedl Poňuchálek. „A ano, můžeme potvrdit, že je to v kanceláři pana Hladíka,“ dodal.

„Probíhají úkony trestního řízení,“ řekl reportérovi Radiožurnálu jeden z policistů, kteří vyšli z Hladíkovy kanceláře. Reportér na místě sledoval pokračující vyjednávaní o nové koalici, které začalo v devět hodin ráno.

„Já mám pouze potvrzeno od tajemníka magistrátu, že probíhají nějaké úkony v budově na radnici, stejně tak na Malinovském náměstí, kde je bytový odbor,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková z ODS České televizi.

Dnešní zásah NCOZ:
- Magistrát města Brna (bytový odbor, kancelář náměstka P. Hladíka)
- Pískovna Černovice (společnost patřící MČ Brno-Černovice)
- ÚMČ Brno-Černovice
- ÚMČ Brno-sever (podle starosty na bytovém odboru)

12:58 – 18. 10. 2022

4 42

Podle Deníku N policisté prohledávali také prostory advokátní kanceláře Pásek, Honěk & Partners na brněnském Dominikánském náměstí, kde je partnerem lidovecký politik Filip Leder. Je rovněž hlavním vyjednavačem za KDU-ČSL, na jednání o nové koalici ale v úterý nepřišel.

Policisté byli také na radnici Brno-Černovice, v černovické pískovně, která je firmou městské části, ale také u Jiřího Hasoně, místostarosty Černovic a jednoho ze dvou jednatelů pískovny.

Hladíkova reakce

Hladík na dotazy Radiožurnálu nereagoval. Své vyjádření ale kolem úterního poledne zveřejnil na webu KDU-ČSL a na svém twitteru.

„Dnes jsem byl kontaktován policií a byl jsem požádán o přístup do mé kanceláře, což považuji v kontextu vyšetřování za samozřejmost. Zároveň mě policie požádala, abych přišel podat vysvětlení, k čemuž jsem samozřejmě připraven. Z ničeho nejsem obviněn,” uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík na twitteru.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka požádal kancelář Pražského hradu o zrušení čtvrtečního setkání lidoveckého kandidáta Petra Hladíka na funkci ministra životního prostředí s prezidentem Milošem Zemanem. Podle Jurečky probere kandidaturu Hladíka ve čtvrtek široké vedení KDU-ČSL.

Hladík podle předsedy lidovců nastuduje písemné podklady, které obdržel od policie. Poté, co stranické kolegy s podrobnostmi zásahu seznámí, lidovci rozhodnou, jak budou dál postupovat s jeho nominací. O výsledku bude Jurečka informovat premiéra Petra Fialu (ODS).

Zásah v Brně: Policie prohlédla kancelář Hladíka. Jeho kandidatura na ministra ale stále platí, uvedl Jurečka

Číst článek

Jurečka také pokládá za důležité, aby KDU-ČSL zastupoval ve vládě člověk, který nebude zatížen žádnou pochybností či mediální kauzou. 

Prezident Miloš Zeman v úterý prohlásil, že návrh na jmenování Hladíka ministrem byl podle informací od Jurečky a premiéra Fialy stažen, lidovci to ale popřeli. Hrad podle Jurečky chybně pochopil žádost o zrušení schůzky s Hladíkem jako stažení nominace. KDU-ČSL ji ponechává, sdělila mluvčí lidovců.

Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiérovi Petru Fialovi (ODS) rezignaci, odůvodnila ji zdravotními důvody.

Kupčení s byty

Už minulý týden policie obvinila osm lidí kvůli údajnému kupčení s byty – a to pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Ve vazbě skončil exšéf bytové a dislokační komise radnice Brno-střed Otakar Bradáč a jednatel realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka.

Policie manipulace s nemovitostmi začala prověřovat už v roce 2018. Jednomu z tajných agentů se dokonce podařilo byt od městské části získat, k bytu 1+kk se dostal zhruba za půl roku a skupině za to zaplatil 350 tisíc korun.

Křišťálová Lupa 2022

Martin Štorkán, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme