Advokáti protestují proti novému nařízení vlády. Zavádí novou živnost poskytování právních služeb

Česká advokátní komora se v pondělí ostře ohradila proti novému nařízení vlády, které vnímá jako hrubé a zásadní porušení zákona o advokacii. Podle ní totiž vytváří vedle advokátů kategorii lidí, kteří budou moci poskytovat právní služby bez vzdělání, bez pojištění odpovědnosti za škodu či bez povinnosti mlčenlivosti. V prohlášení označila komora postup vlády za bezprecedentní a hodlá se bránit „ráznou odezvou“. Vyjádření vlády ČTK zjišťuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Česká advokátní komora se v pondělí ostře ohradila proti novému nařízení vlády, které vnímá jako hrubé a zásadní porušení zákona o advokacii (ilustrační foto) | Foto: IndypendenZ | Zdroj: Twenty20

Vládní nařízení, které kabinet Andreje Babiše (ANO) schválil 10. května, se týká obsahových náplní jednotlivých živností. Účinné bude od letošního 1. července. Zavádí novou živnost nazvanou „poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“.

‚Rittigův právník‘ Michal končí jako advokát. Komora ho vyškrtla pro nedůvěryhodnost

Číst článek

Obsahem živnosti má být mimo jiné „jednání za klienta při řízení nebo provozování obchodní korporace, podnikatelského seskupení nebo jiného jim obdobného útvaru“ nebo „při zakládání nebo správě svěřenského fondu“.

Představenstvo České advokátní komory uvedlo, že vláda dané nařízení schválila „v tichosti“ a bez jakékoliv konzultace s advokátní komorou. Krok vnímá jako útok na nezávislé postavení advokacie v celém justičním systému. Kabinet se podle komory snaží legalizovat protiprávní poskytovatele právních služeb.

Komora poukázala na to, že k poskytování zmíněných právních služeb bude stačit jen bezúhonnost a svéprávnost – vládní nařízení u těchto lidí nevyžaduje ani základní vzdělání. Podle advokátní komory také bude tyto lidi možné snadno ovládat prostřednictvím živnostenského úřadu i ostatních státních institucí.

Benešová mírní slova o podjatosti ústavních soudců. ‚Problém je v opakování jejich mandátu,’ řekla

Číst článek

„Advokacie se bude pokusu legalizovat porušení zákona o advokacii ostře a všemi legálními prostředky bránit,“ uvedlo představenstvo. Zákon o advokacii totiž podle něj vylučuje to, aby byly právní služby poskytovány podle živnostenského zákona.

„Nelze vyloučit, že jde o reakci na kritiku právní úrovně vládních opatření přijímaných v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19, kdy advokáti i jejich komora tvrdě hájili principy právního státu a nutnou ústavnost postupu moci výkonné,“ dodala k aktuálnímu vládnímu nařízení komora.

„Doufáme, že v naší snaze o zjednání nápravy nás všemi silami podpoří nejen advokáti, kteří si jako členové našeho stavu nepochybně uvědomují nebezpečnost tohoto přístupu státní moci, ale i zástupci dalších právnických profesí,“ uzavřela Česká advokátní komora.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme