Česká inspekce zjistila koňské maso v lasagních firmy Nowaco
Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v deklarovaných hovězích lasagních firmy Nowaco koňské maso. Obchodnímu řetězci Tesco, kde se prodávaly, nařídila jejich okamžité stažení z prodeje.
Po propuknutí aféry v zahraničí čeští inspektoři odebrali několik desítek nejrizikovějších vzorků. Analýza DNA zjistila přítomnost nedeklarovaného masa zatím ve dvou.
„Jedná se o dvě šarže výrobku Nowaco Lasagne Bolognese, masem plněné těstoviny v rajské omáčce, mražené, v balení 400 gramů, které jsou označeny dobou minimální trvanlivosti do 24. 2. 2014 a 18. 10. 2013. Země původu je Lucembursko,“ říká mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Nová potravinářská aféra, která už zasáhla řadu evropských zemí, dorazila i do Česka. V Odpoledním Radiožurnálu o ní mluvili Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí SZPI, a prezident Potravinářské komory Miroslav Toman
Tesco potvrdilo, že problematické výrobky už nejsou na prodejních pultech. „Společnost Tesco již tento výrobek preventivně stáhla z prodeje na základě informací, které se objevovaly v médiích, a to i přesto, že podle odborníků nepředstavuje žádné zdravotní riziko,“ uvádí mluvčí společnosti Jan Dvořák.
Obchodní řetězec podle jeho slov hodlá o incidentu jednat s dodavatelem. Zákazníkům, kteří si zmíněné lasagně již zakoupili, Tesco nabízí, že jim vrátí peníze.
„V současné době máme informaci, že společnost Tesco identifikovala přibližně 700 kusů těchto potravin ve svých pobočkách v České republice,“ doplňuje ho Kopřiva.
Inspekce provede další analýzy
Zatím se prokázala pouze přítomnost koňského masa, inspektoři ale nevědí, v jakém objemu. V první fázi nákladné analýzy provedli kontrolu stop DNA koniny, jde o takzvanou kvalitativní analýzu.
U vzorků, kde se koňské maso potvrdilo, se pak provede ještě jeden rozbor. Jeho výsledky budou známy během několika dnů. „Tyto analýzy určí, v jakém poměru se tam koňské maso nacházelo,“ vysvětluje Kopřiva.
Spotřebitelům doporučuje, aby lasagne kontaminované koninou nekonzumovali a vrátili je prodejci, protože nedeklarovanou složku nelze považovat za bezpečnou.
František Mariánek z ostravské agrární komory je přesvědčený, že výrobci záměrně podvádějí spotřebitele. Koňské maso je výrazně levnější než hovězí.
„Když jsou ty peníze vždycky na prvním místě, tak snaha výrobců je toho zákazníka nějakým způsobem oklamat a za méně peněz získat větší zisk. To je podstata problematiky koňského masa,“ věří Mariánek.
Prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana nepřekvapilo, že se potraviny s nepřiznanou koninou objevily i na českém trhu. Podle něj se sem dovážejí levné výrobky a obchodní řetězce nakupují především tak, aby to pro ně bylo výhodné.
Velký dopad má aféra především na spotřebitele, kteří by si měli uvědomit, že by měli dávat přednost produktům kontrovaným inspekcí, upozorňuje Toman.
Rakušané ve velkém nakupují koňské maso. Ze zvědavosti
Číst článek
Zprávu o tom, že se koňské maso mohlo dostat i do výrobků prodávaných v Česku, získali veterináři v pondělí evropským systémem rychlého varování. Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) ale české úřady zareagovaly ještě dřív.
Reakci českých úřadů na aféru s koňským masem popsal Radiožurnálu ministr zemědělství Petr Bendl
„V okamžiku, kdy to proběhlo médii v Evropě a ještě nebyly v systému rychlého varování podrobnosti, už naše dozorové orgány reagovaly a nabíraly vzorky u potenciálních rizikových potravin. Důsledkem toho je, že se našla dodávka lasagní z Lucemburska,“ zdůraznil Bendl.
Koňské maso sice není nijak škodlivé, nepřiznaná konina v masných výrobcích je však klamáním spotřebitele, za které hrozí až třímilionová pokuta.
Skandál s koninou vypukl v polovině ledna na britských ostrovech a v současné době se týká nejméně dvanácti, především západoevropských zemí.