Česko chce prodloužit nájem gripenů o 14 let, smlouvu uzavře ještě letos

Česko ještě letos uzavře se Švédskem smlouvu o pronájmu stíhaček Gripen. Cena bude asi o třetinu nižší než dosavadní kontrakt a letouny budou mít modernější počítačové vybavení, aby mezi sebou mohly komunikovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun Jas-39 Gripen Armády ČR

Stíhací letoun Jas-39 Gripen Armády ČR | Zdroj: ČTK

Po dnešním zasedání kabinetu v demisi také ministr obrany Vlastimil Picek potvrdil, že stíhačky bude moci armáda používat dalších 14 let.

„Na poslední dva roky máme domluven pronájem na fixní cenu. Vlastní servis a logistická podpora se bude vyjednávat v letech 2019 až 2025,“ uvádí Picek.

„Do letounu budou integrovaná zařízení pro online výměnu dat s dalšími prvky,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodloužení kontraktu mluvili exministr obrany Alexandr Vondra z ODS a stínový ministr obrany Jan Hamáček z ČSSD

Podle leteckého publicisty Martina Salajky je výhodou gripenů, že armáda už má technické vybavení, které potřebuje k jejich provozu. „V případě jakékoli jiné objednávky by se piloti museli přeškolovat, takže to by určitě bylo dražší řešení,“ vysvětlil Salajka.

„Mnohokrát jsem mluvil s vojenským velitelstvím, mnohokrát jsem byl i za piloty v Čáslavi, která je jejich domovskou základnou. Musím říct, že spokojenost s Gripeny je poměrně značná a piloti si v zásadě přejí prodloužení kontraktu,“ uvádí bývalý ministr obrany za ODS Alexandr Vondra.

Vondra i stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček se shodnou, že je nezbytné, aby Česká republika měla vlastní nadzvukové letectvo.

„Jsme povinni zajistit ochranu vzdušného prostoru. Pokud bychom nebyli schopni ji zajistit, pravděpodobně by to znamenalo, že bychom museli požádat některého z našich spojenců, aby nám ochranu vzdušného prostoru zajistil,“ vysvětluje Hamáček s tím, že takováto možnost by byla mnohem dražší.

„Je důležité, aby to bylo skutečně ekonomické. Myslím si, že klíčové bylo trpělivě jednat a ne kývnout na první nabídku,“ dodává Vondra.

Smlouvu se Švédskem podepíše až nová vláda, která vzejde z podzimních voleb.

Jana Zemanová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme