Česko má ode dneška nové testy na SARS
V Česku se ode dneška zkouší nový způsob odhalování plicní choroby SARS. Pracuje na principu takzvané molekulární diagnostiky a během krátké chvíle umí odhalit až 11 částic nebezpečného viru. Testují se pacientovy hleny a metoda se s úspěchem odzkoušela u sousedů v Německu. Teď se pro ní rozhodl náš Státní zdravotní ústav, protože je o poznání rychlejší než prozatím využívané testy.
Podrobnosti vysvětlila Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku. "Vlastně se jedná o zmnožení genetického materiálu, který je obsažen v tom vyšetřovaném vzorku. Je to test, který má tu výhodu, že je velmi citlivý a že je velmi rychlý. To znamená, že během dvou až tří hodin je první předběžný výsledek k dispozici." Testovací sada stojí necelé dva tisíce korun, ne vždy ale bude u každého pacienta provádět všechny dílčí kroky a tak se dá očekávat, že jedno vyšetření přijde zhruba na polovinu - to znamená na tisíc korun.
Zkoušky se provádějí na vzorcích od pacientek, které byly v minulých dnech hospitalizovány na infekční klince v pražské nemocnici Na Bulovce. Obě ženy jsou v pořádku, smrtícím zápalem plic netrpí. Odborníci si tak vlastně mohou potvrdit, že nová metoda funguje a jak se s ní pracuje. Nejde totiž jen o laboratorní bádání, ale také o poměrně složitý počítačový program... A to všechno je potřeba znát.
Pokud to budou jen ojedinělé případy, mělo by se všechno zvládnout bez problémů. Šéfka infekční kliniky z pražské Bulovky Hana Roháčová nicméně připouští, že je potřeba její oddělení dovybavit dalšími izolačními boxy a ventilačními přístroji. "V současné době ty boxy slouží pro 8 pacientů, ovšem záleží na tom, jaká je tíže toho onemocnění. Pokud by ten pacient měl potřebu třeba umělé plicní ventilace, tak by tito pacienti museli být umístěni na jednotce intenzivní péče, kde s ventilačním režimem jsme tam schopni mít 5-6 pacientů, s intenzivní péčí bez ventilačních režimů dalších 5."
Podle primářky Roháčové je potřeba takhle přemýšlet, protože se šíření viru nedaří zastavit. Na přímou otázku, zda se SARS k nám dostane, odpověděla. "V současné době se to říci nedá, musíme s tím v každém případě počítat. Nevíme, jak ta epidemie bude dál probíhat, jestli se zastaví nebo jestli se dál bude rozšiřovat. Vzhledem k tomu, že migrace je pořád - i přes ta upozornění cestují lidé do těch rizikových oblastí - tak vyloučit se to nedá."
SARS si už ve světě vyžádal přes 300 životů a víc než 5000 lidí jím onemocnělo. Nejhorší situace je v Číně, ale problémy hlásí také Kanada, Singapur a Hogkong. Naopak ve Vietnamu se už 20 dnů nový případ neobjevil.