Česko pohřešuje v krizové oblasti 22 občanů

Z jihovýchodní Asie se včera a dnes ozvalo dalších 11 původně pohřešovaných Čechů. Seznam našich občanů, kteří o sobě po katastrofě nedali vědět se tak zúžil na 22. Většina z těchto lidí by ale podle mínění diplomatů mohla být v pořádku. Pobývají v Asii totiž dlouhodobě a jejich příbuzní nemají přehled o tom, kde se konkrétně pohybovali. V případě šesti lidí v Thajsku a jednoho na Srí Lance, ale panují vážné obavy, že nepřežili. Potvrzena zůstává jedna oběť české národnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

návrat turistů z Asie

návrat turistů z Asie | Foto: Michal Kamaryt

Jak dnes uvedl po jednání krizového štábu ministr zahraničí Cyril Svoboda, celkový počet osob, kteří jsou k dnešnímu dni pohřešováni je teď 22: "Jde o 5 klientů cestovních kanceláří a zbývající do toho čísla 22 jsou osoby, které buď jsou na nějaké individuální turistické cestě, a nebo se v oblasti zdržují dlouhodobě."

Obyvatelé České republiky předstihli v pomoci obětem Asijské katastrofy stát. Ten věnoval postiženému regionu 19 milionů korun, zatímco drobní dárci poslali na konta humanitárních organizací už více než 56 milionů korun. Česká katolická charita shromáždila více než 8 milionů korun a Člověk v tísni přes 20 milionů korun. Nadace ADRA prostřednictvím dárcovských SMS zpráv již shromáždila téměř 19 milionů korun a dalších skoro 9 milionu obdržela od lidí na svůj účet.

Celkové počty obětí dosáhly 160 000 obětí

Bilance obětí vzrůstá především kvůli zprávám ze západní části ostrova Sumatra a provincie Aceh. Tyto oblasti jsou obtížně přístupné, hrozí zřícení budov. Současní i dřívější američtí prezidenti vyzvali všechny Američany, aby pomohli obětem. Zhruba 12 600 členů americké armády se zapojilo do záchranných prací v Thajsku, Indonésii a na Srí Lance. Řada z nich zajišťuje zásobování pitnou vodou, a základními potravinami. Indonéská vláda odhadla, že kvůli přírodní katastrofě jen v provincii přišlo na 400 tisíc lidí o střechu nad hlavou.

Americká armáda rozeběhla v postižené Asii největší operaci svého druhu od vietnamské války. Na pomoc byly přivolány průzkumné letouny, válečné lodě, vrtulníky a tisíce příslušníků námořní pěchoty. Pentagon tvrdí, že pomoc plánovali američtí velitelé už v prvních minutách po katastrofě a akce se rozeběhly během několika hodin. Největším omezením je, že Spojené státy nemají v Indickém oceánu dost lodí.

Pentagon má nyní v plném nasazení u břehů severu Sumatry letadlovou loď Abraham Lincoln s 19 helikoptérami. Ty zajišťují pomoc v nejpostiženější části Indonésie. Americké vrtulníky vykládají potraviny a přepravují zraněné děti. Generál John Allen Českému rozhlasu potvrdil, že když se nepodaří přistát, tak zásoby shazují. Obří univerzální výsadková transportní loď Bonhomme Richard směřuje ke břenům Srí Lanky. Nasazeno bude také 6 kontejnerových lodí schopných upravovat tisíce litrů pitné vody denně.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Vlasta Valentová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme