Česko slaví 87. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků

Před 87 lety vznikl samostatný stát Čechů a Slováků. Státní svátek si proto dnes připomínají obyvatelé mnoha měst po celé republice. Večer prezident republiky Václav Klaus vyznamená na Pražském hradě dvě desítky osobností. Udělit nebo propůjčit by měl 23 vysokých státních vyznamenání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk | Foto: Archiv ČRo

Mezi vyznamenanými by měl být generálmajor a válečný hrdina Rudolf Pernický, kreslíř Vladimír Jiránek, herec Josef Somr a bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová. In Memoriam by ocenění měl získat například divadelník Jiří Šlitr nebo Michal Velíšek, který byl nedávno zastřelen, když se zastal mladé ženy.

Šéf prezidentova sekretariátu Ladislav Jakl řekl Českému rozhlasu, že důležitým kritériem pro výběr oceněných je vyváženost.

"Při rozhodování bere pan prezident v úvahu celkovou skladbu a snaží se, aby byla vyvážená. Aby byla vyvážená s pohledem do minulosti, s pohledem do současnosti, co se týče různých typů lidských aktivit a také, aby v tom výběru nepřevládaly jen populární tváře z televizní obrazovky, ale byli tam i lidé běžného denního života," vyjádřil se Jakl.

Dnešní oslavy výročí české státnosti zahájil prezident Václav Klaus už ráno položením kytice k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech. Akce pokračovala pietním aktem u Národního památníku v Praze na Vítkově, kde položením věnců uctili přední ústavní činitelé vznik Československé republiky.

Poté proběhla na Pražském hradě vůbec první přísaha českých profesionálních vojáků. Slavnostní slib věrnosti složilo 280 studentů prvního ročníku Univerzity obrany, z toho dvacet procent dívek, většinou studentek medicíny a ekonomie. Akce se zúčastnil prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus, ministr obrany Karel Kühnl, náčelník generálního štábu Pavel Štefka a další významní představitelé.

Krom oslav přináší dnešní svátek i možnost vidět místa, jindy pro veřejnost nepřístupná. Podívat se můžete například do Senátu. Od 9 do 16 hodin je pro vás připraven Den otevřených dveří v prostorách Valdštejnského paláce i zahrady. Až do čtvrté hodiny odpoledne je také otevřena rezidence premiéra v pražské Kramářově vile a budovy Poslanecké sněmovny.

Eva Hůlková, Andrea Brtníková, Marie Matúšů, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme