Česko zavede přísnější protiteroristická opatření

Pokud nevzrostou pravomoci zpravodajských služeb a policie, hrozí Česku riziko, že by se mohlo stát logistickou základnou teroristických skupin. Po zasedání Bezpečnostní rady státu to uvedl ministr vnitra František Bublan. Podotkl, že zvýšené pravomoci by měly být doprovázeny také větší možností kontroly těchto bezpečnostních složek. Aktuálně ale prý nebezpečí kumulace radikálních živlů na našem území a samotné riziko možného teroristického útoku Česku nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana Rádia Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

"V budoucnu bychom se třeba mohli stát logistickým územím pro teroristy. Zatím tomu nic nenasvědčuje, takže nechci mluvit o něčem, co není, ale tím, že by naše země měla mělčí opatření, nebo pravomoci bezpečnostních složek nebyly tak silné, mohli bychom k takovému stavu inklinovat," prohlásil ministr Bublan.

Ten také členy Bezpečnostní rady státu seznámil s aktuálními informacemi NATO a Evropské unie ohledně protiteroristických opatření. Další podobný útok jako v Londýně Evropě v současné době zatím nehrozí. Protiteroristická opatření v České republice budou ale nadále pokračovat. Bezpečnostní rada státu se shodla na několika druzích opatření, které by měly eliminovat případnou hrozbu teroristického útoku.

Zpravodajské služby a policie by měly mít on-line přístup do databází obyvatel Evropské unie, dalším návrhem je roční evidence telefonních hovorů a emailové komunikace. Operátoři by tak byli povinni uchovávat i neuskutečněné telefonní hovory. Ministr Bublan také připomněl, že protiteroristická opatření musejí provázet i některé zákonné změny. Zvýšení pravomocí zpravodajských služeb má být například doprovázeno zvýšením jejich kontroly.

Do dalších opatření spadá například i přísnější kontrola vývozu výbušnin nebo možnost vypnutí telekomunikační sítě v určité teroristickým útokem ohrožené oblasti. Zvažuje se také důslednější kontrola převodu peněz a bankovních účtů a součástí protiteroristické prevence by měl rovněž být plánovaný snazší přístup do databáze operátorů nebo kupříkladu soukromých leteckých společností.

Markéta Pešková, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme