Cesta ke zdravému stravování dětí nevede přes zákazy, ale správný příklad

Naučit dítě zdravě jíst je úkol zejména pro jeho rodinu. Rodiče by měli jít příkladem a nabízet dětem co možná nejpestřejší výběr potravin, zároveň se ale pokud možno vyhnout ultimátnímu zákazu toho, co je nezdravé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto)

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na talíři dospělého i jeho potomků by se mělo objevovat ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a neslazené tekutiny. Naopak slazené nápoje a tučná či přeslazená jídla představují pro štíhlou linii nebezpečí a způsobují obezitu.

Proto by se děti odmala měly učit pít především vodu, neslazené čaje nebo ředěné kvalitní džusy. Pití sladkých limonád a tučná či přeslazená jídla způsobují obezitu.

„Ačkoliv je asi pořád rozšířeno, že tak těžce obézní člověk musí mít nějakou jinou nemoc, která to způsobuje, tak ten počet takových lidí je zcela zanedbatelný. Soudí se, že je to možná do pěti procent, možná ani to ne.“ říká primář interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Sucharda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravé stravování dětí se zajímala redaktorka Eva Rajlichová

Obezita je prý v populaci rozložena celkem rovnoměrně mezi obě pohlaví. „Kupodivu ty rozdíly nejsou velké, jsou v řádu procent,“ tvrdí Sucharda.

Andrea Frydrychová na ovoce a zeleninu při rodinném stravování nezapomíná, její dcera by si prý ale v případě volby třeba mrkev asi nevybrala.

„Protože bydlíme na vesnici, tak samozřejmě pěstujeme i svoji zeleninu a na talíři ji máme často. Kdyby si ale dcera mohla vybrat, dala by přednost sladkému,“ myslí si Frydrychová.

Naučit děti zdravě jíst je úkol hlavně pro rodiče. U menších dětí může k oblibě ovoce a zeleniny pomoci i zábavné servírování. Obvykle je mohou zaujmout barvy nebo naaranžování na talíř. Dobrou zkušenost má maminka dvou malých synů Martina Azabi.

„Kluci jedí ovoce i zelenu, i syrové, vařená zelenina už se jim tak nelíbí. Když jsme šli ven, tak jsem jim nakrájela třeba žlutou papriku, protože je sladší, mají rádi cherry rajčata. Ovoce jedí všechno. Pak jsem to zavedla do krabiček místo sušenek,“ popisuje.

Pamlsky a fastfoody mají být výjimečné

Se sladkostmi by se to podle nutriční terapeutky Hany Knížkové přehánět nemělo, stejně tak je ale chybou je dětem úplně odpírat. I tady by rodiče měli sloužit za vzor a děti učit, že je lepší si občas dopřát čtvereček kvalitní čokolády než nárazově vyrabovat cukrárnu.

„Samozřejmě je důležité, aby děti znaly všechny chutě. Ale jakmile si dítě třeba navykne, že za dobrou známku dostává čokoládu, za odřené koleno dostává čokoládu a spojí si to s nějakou bolístkou nebo s odměnou, tak pak má třeba tendenci si samo častěji kupovat pamlsky nebo slazené nápoje,“ vysvětluje Knížková.

Ani dětmi oblíbené fastfoody by se neměly zcela zakazovat. „Pokud je dítě zdravé, má normální váhu, chodí do kroužků, dělá nějakou pohybovou aktivitu, jednou za čas, za měsíc zajde s rodinou do fastfoodu, je to menší zlo než druhý extrém, kdy je to dítěti zakazováno.

Eva Rajlichová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme