ČEZ neplánuje odvolání ředitele JE Temelín

Ředitel Jaderné elektrárny Temelín Vladimír Hlavinka se o své místo nemusí bát. Ani po událostech z minulých dní, kdy dvakrát unikla radioaktivní voda, neuvažuje vedení nadřízené společnosti - firmy ČEZ o jeho odvolání. Podle slov ministra životního prostředí Martina Bursíka by se o svůj post ale měla obávat šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, a to v případě, že se prokáže, že její úřad selhal při plnění svých kontrolních úkolů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

O možném postihu zaměstnanců v Temelíně zatím nechtějí hovořit. Čekají na rozhodnutí poruchové komise, která zkoumá příčiny obou závad. Zjištění komise bychom mohli znát ve středu.

Temelín patří společnosti ČEZ. Její vedení o odvolání ředitele JE Temelín Vladimíra Hlavinky neuvažuje. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdila mluvčí společnosti Eva Nováková: "Výměnu na postu ředitele Temelína neplánujeme, jakkoliv by to bylo mediálně přitažlivé gesto. Současný ředitel je ve své pozici pouhých sedm měsíců a přišel právě proto, aby zlepšil provozní situaci elektráren Temelín. Výměna tehdy proběhla i právě proto, že jsme nebyli se stavem na elektrárně příliš spokojeni. Musím podotknout, že Temelín se nepotýká s problémy z hlediska bezpečnosti, ale jedná se o problémy na provozní úrovni. Nyní probíhá vyšetřování a až budeme vědět příčiny, proč se tak stalo, přijmeme k tomu příslušná opatření."

Ředitele ČEZ Martina Romana si na tento čtvrtek pozval ministr průmyslu Martin Říman, aby mu společně s ředitelkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou vysvětlili, co se v Temelíně děje.

Odvolání Drábové kvůli nedostatečné dozorové funkci jejího úřadu bude zřejmě požadovat ministr životního prostředí Martin Bursík. K tomuto prohlášení ho vedly události minulých dní, kdy v Jaderné elektrárně Temelín dvakrát unikla radioaktivní voda.

Předsedkyni úřadu jmenuje vláda. S odvoláním Drábové by tedy musela souhlasit většina ministrů. Sama Drábová pokládá za nepřípustné, aby si státní úředníci vyřizovali názory přes média, takže k vystoupení ministra Bursíka se nebude vyjadřovat. Situaci v Temelíně označuje jako stabilní.

"Situace v Temelíně z hlediska jaderné bezpečnosti je stabilní. To, s čím Státní úřad pro jadernou bezpečnost dlouhodobě není spokojen, je takzvaná kultura bezpečnosti, vnitřní kontrola, kontrola dodavatelů. Přispívá to, spíše než k závažným událostem, k nedobrému obrazu elektrárny, který úplně neodpovídá současnému stavu," myslí si Drábová.

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme