Členové dosluhujícího Rusnokova kabinetu se chystají na nové role. V politice i mimo ni

Zřejmě naposledy tento týden zasedl úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, jmenování nové vlády v čele s Bohuslavem Sobotkou se blíží. Někteří členové končící vlády už mají představu o tom, co budou dělat po odchodu z ministerstev. Část „vlády odborníků“, jak ji nazýval prezident Miloš Zeman, se bude dál pohybovat v politice nebo kolem ní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval ministry nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval ministry nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka | Zdroj: ČTK

Například Vlastimil Picek zamíří na Pražský Hrad. Dosluhující ministr obrany a bývalý náčelník generálního štábu armády přijal prezidentskou nabídku pracovat na Hradě jako odborný poradce pro armádu a bezpečnostní otázky.

Picek uvedl, že prý nebude na Hradě zasahovat do cizích kompetencí. Mezi jinými zmínil například prezidentskou pravomoc jmenovat náčelníka generálního štábu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plány dosluhujících ministrů se zajímala redaktorka Evelyna Kulíšková

„Dále tam máme vojenskou kancelář, má svoje úkoly, a ani nechci zasahovat do otázek bezpečnostního odboru,“ poznamenal Picek.

Poradce z řad Rusnokových ministrů by mohl mít budoucí šéf ministerstva kultury. Odcházející Jiří Balvín o tom podle serveru Novinky.cz už jednal se svým pravděpodobným nástupcem, lidoveckým kandidátem Danielem Hermanem. Balvín prý chce zůstat jako náměstek.

Zkušenosti novému ministrovi vnitra prý nabídne i Martin Pecina, jednalo by se však spíše o poradní roli.

„Pokud bude chtít, já mu budu nějakou dobu radit, určitě se ho budu snažit seznámit s tím resortem. Ale já náměstka určitě dělat nepůjdu,“ prohlásil Pecina, který už se také předběžně na spolupráci s budoucím ministrem Milanem Chovancem dohodl.

I bez důvěry dělal Rusnokův kabinet zásadní změny. K nejaktivnějším ministrům patřil Žák

Číst článek

Jinak však má Pecina po odchodu ze Strakovy akademie namířeno jinam. V soukromé firmě se prý bude věnovat inženýringu.

K odborné práci se vrací také končící ministr dopravy Zdeněk Žák, který se věnoval velkým infrastrukturním projektům. Ve výzkumu chce pokračovat ministr školství Dalibor Štys a do motolské nemocnice se vrací na pozici náměstka ředitele ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Rusnokův kabinet byl dvanáctým od vzniku samostatné České republiky. V čele země byl od července roku 2013. Prezident „vládu odborníků“ prosadil po pádu kabinetu Petra Nečase proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. V srpnu vláda nezískala ve sněmovně důvěru a následně podala demisi. Prezident ji pověřil řízením země do ustavení nového kabinetu. K tomu by mělo dojít 29. ledna.

Do soukromého sektoru pak zamíří šéf resortu práce a sociálních věcí František Koníček. Obnovit chce svoji poradenskou činnost.

Svět politiky naopak neopouští Jiří Ciencala, který zatím vede ministerstvo průmyslu a obchodu. Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka ho totiž jmenoval vládním zmocněncem pro řešení problémů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Do funkce Ciencala nastoupil už prvního ledna tohoto roku.

„Myslím, že se nudit nebudu. Můj naturel to nedovoluje, když je třeba něco udělat, tak to dělám,“ říkal Ciencala.

V politice zůstává i ministryně spravedlnosti Marie Benešová nebo ministr životního prostředí Tomáš Podivínský – oba se stali poslanci.

Ministr financí Jan Fischer Českému rozhlasu řekl, že ještě není rozhodnutý, kam po konci vládního angažmá půjde, protože prý má víc nabídek. A konkrétní představu, co bude dělat, zatím nemá ani ministr zahraničí Jan Kohout.

Vláda ČR | Foto: Český rozhlas

Evelyna Kulíšková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme