Členové PTP varovali politiky před nebezpečím komunismu

Komunistům není možné věřit ani po 16 letech od listopadové revoluce. Bývalí příslušníci pomocných technických praporů tak dnes varovali politiky z ČSSD i ODS před možnou spoluprací s KSČM. Po roce 1948 si komunisté uzurpovali všechnu moc a volební sliby přitom hodili za hlavu, půl století je příliš krátká doba na zapomnění, shodli se bývalí "pétépáci". Ti se dnes sešli u příležitosti 55. výročí zřízení armádních táborů nucených prací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bývalí členové PTP | Zdroj: ČTK

Předseda Ústřední rady PTP Vladimír Lopaťuk varoval přítomného premiéra Jiřího Paroubka z vládnoucí sociální demokracie i šéfa Senátu Přemysla Sobotku z opoziční ODS před komunisty, kterým jde o znovuzískání moci, nadřazenosti a privilegií. "To nejsou komunisté z přesvědčení, kterým by šlo o blaho národa, o vylepšování sociálních podmínek a podobně."

Jiří Paroubek, který v předchozích měsících opakovaně naznačil, že sociální demokraté by mohli za několik let vládnout s přispěním KSČM, pouze řekl, že 50. léta minulého století se už nemohou vrátit.

Celkem 18 pomocných technických praporů tvořili v letech 1950 až 1954 živnostníci, zemědělci, kteří odmítli kolektivizaci, intelektuálové, duchovní nebo studenti vyhození z vysokých škol. Desítky z nich zahynuly, stovky si odnesly domů trvalé zdravotní následky.

Historik Jiří Bílek připomíná, že členové PTP pracovali v nelidských podmínkách hlavně v uhelných dolech. "Do značné míry suplovali to, že se nedařil nábor do hornictví v té době, takže oni na tom Ostravsku třeba zajišťovali až třetinu těžby v určité době."

Svaz PTP dnes politiky také znovu upozornil, že nepotrestané zločiny totalitního režimu jsou stále nespočetné.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme