Členové PTP varovali politiky před nebezpečím komunismu

Komunistům není možné věřit ani po 16 letech od listopadové revoluce. Bývalí příslušníci pomocných technických praporů tak dnes varovali politiky z ČSSD i ODS před možnou spoluprací s KSČM. Po roce 1948 si komunisté uzurpovali všechnu moc a volební sliby přitom hodili za hlavu, půl století je příliš krátká doba na zapomnění, shodli se bývalí "pétépáci". Ti se dnes sešli u příležitosti 55. výročí zřízení armádních táborů nucených prací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bývalí členové PTP | Foto: ČTK

Předseda Ústřední rady PTP Vladimír Lopaťuk varoval přítomného premiéra Jiřího Paroubka z vládnoucí sociální demokracie i šéfa Senátu Přemysla Sobotku z opoziční ODS před komunisty, kterým jde o znovuzískání moci, nadřazenosti a privilegií. "To nejsou komunisté z přesvědčení, kterým by šlo o blaho národa, o vylepšování sociálních podmínek a podobně."

Jiří Paroubek, který v předchozích měsících opakovaně naznačil, že sociální demokraté by mohli za několik let vládnout s přispěním KSČM, pouze řekl, že 50. léta minulého století se už nemohou vrátit.

Celkem 18 pomocných technických praporů tvořili v letech 1950 až 1954 živnostníci, zemědělci, kteří odmítli kolektivizaci, intelektuálové, duchovní nebo studenti vyhození z vysokých škol. Desítky z nich zahynuly, stovky si odnesly domů trvalé zdravotní následky.

Historik Jiří Bílek připomíná, že členové PTP pracovali v nelidských podmínkách hlavně v uhelných dolech. "Do značné míry suplovali to, že se nedařil nábor do hornictví v té době, takže oni na tom Ostravsku třeba zajišťovali až třetinu těžby v určité době."

Svaz PTP dnes politiky také znovu upozornil, že nepotrestané zločiny totalitního režimu jsou stále nespočetné.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme