ČLK se obává převodu nemocnic na obchodní společnosti

Z chystané přeměny dalších středočeských nemocnic na akciové společnosti má obavy Česká lékařská komora. Zastupitelé kraje počítají s tím, že do poloviny roku začnou jako obchodní společnosti fungovat další čtyři nemocnice - v Benešově, Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi. Věří, že se tak nemocnice budou snažit lépe hospodařit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace

Podle prezidenta lékařské komory Davida Ratha to ale může vést k rozprodání akcií nemocnic. Nevylučuje pak, že to může v nejhorším případě ohrozit i kvalitu péče.

"V takové situaci vlastně nikdo nemůže nic garantovat, protože tam dojde k převodům veškerých těch majetků a v tu chvíli je to na těch nových majitelích, co s tím udělají. Čili ta nemocnice může nějakou dobu fungovat podobně, nebo může být uzavřena, nebo se soustředí jen na nějaký výsek péče, na něco, co třeba bude lukrativní," varuje Rath.

Vedení Středočeského kraje ale trvá na tom, že k žádné privatizaci nemocnic nedojde. Podle hejtmana Petra Bendla zůstanou akciové společnosti majetkem kraje a ten bude také jejich fungování kontrolovat.

"Zodpovědná je Rada kraje, Rada kraje valnou hromadou jmenuje a odvolává ředitele, stejně jako v příspěvkové organizaci, schvaluje rozpočet - prostě z hlediska řízení té organizace se nic nemění," namítá Bendl.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme