Co lze očekávat od pražského summitu NATO?

Přesně za měsíc se bude v Praze konat historická schůzka Severoatlantické aliance. Očekává se na ní rozšíření NATO a další rozvoj specializace jednotlivých zemí v rámci tohoto obranného společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit NATO - Praha 2002

Podrobněji o pražském summitu s redaktorem Radiožurnálu Františkem Lutonským.

Moderátor: Už je jasné, o kolik zemí se Aliance rozšíří nebo jaké země dostanou pozvánku ke vstupu do NATO?

F. Lutonský: Tak jasno ještě není, ale dá se už víc než předpokládat, že Spojené státy, které jsou největší vojenskou silou, si zřejmě nakonec prosadí svou variantu rozšíření. Z Washingtonu jasně zaznívá, že USA jsou pro co nejširší rozšíření Aliance, ale zároveň dávají přednost sedmi kandidátům, kteří budou schopni "něco" Alianci nabídnout. To "něco" znamená v tuto chvíli zhruba tři možnosti - ať už jsou to specializované útvary jednotlivých armád, anebo výhodná poloha kandidátských zemí. Ve hře jsou v tuto chvíli Slovinsko, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a trochu překvapivě Bulharsko a Rumunsko. Ostatní kandidáti jsou prakticky bez šancí, protože jsou mimo výseč zájmu Spojených států - ale ty chtějí s pozvánkou vyčkávat až do poslední chvíle.

Moderátor: Co vůbec mohou noví členové NATO nabídnout?

F. Lutonský: Asi je možné říct, že pro NATO, které svými vztahy s Ruskem a rozšiřováním ztrácí svůj původní smysl, nebudou noví členové téměř žádným přínosem. Budou spíš výhodou pro Spojené státy, které už teď jasně říkají, že třeba Rumunsko a Bulharsko potřebují kvůli jejich výhodné poloze a případnému umístění svých základen na jejich území. No a ostatní kandidáti zas pomohou Američanům, aby si upevnili svůj vliv v Evropě, protože ti jim budou hodně vděční za to, že se dostali do Aliance.

Moderátor: Na pražském summitu budou Spojené státy také velmi tvrdě kritizovat své evropské spojence za to, že nevěnují na armádu dost peněz, že nevyvíjí nové zbraňové systémy a že nejsou schopni rychle jednat. Bude se nějak měnit struktura Aliance?

F. Lutonský: Ono se změní NATO jako takové - dá se říct, že už nepůjde hlavně o vojenskou sílu, ale spíš o politickou. Na pražském summitu musí také jasně zaznít, co vůbec má Aliance v budoucnu plnit a jak má vypadat třeba její síla rychlé reakce. Další problémy může přinést také budování společné evropské obrany, a tím zdvojování vojenských sil. Jeden americký vojenský expert dokonce říká, že jestli má NATO přežít, nesmějí ho Evropané v této souvislosti brát jako konkurenci Evropské unii, která se bude ale také rozšiřovat. Setkal jsem se také s názorem, že v případě, pokud si Evropa nevyřeší problém stárnutí populace, budou si Američané hledat za 30 let nové spojence, protože evropské státy budou na vojenství dávat stále méně peněz a ten rozdíl v armádní vyspělosti se ještě prohloubí.

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme