ČSA hledají podle Hospodářských novin rychlé cesty k záchraně

České aerolinie se dostaly do vážných ekonomických problémů. Hospodářské noviny zjistily, že firma má dvě možnosti záchrany. Ke kauze Doležel se vracejí Lidové noviny. Češi kradou na staveništích jako straky, píše Právo. Mladá fronta Dnes informuje o tom, že hromadění exministrů přidělává starosti ochrance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

České aerolinie, které se potýkají s vážnými finančními problémy, podle Hospodářských novin zvažují dvě možnosti záchrany. Jednou z nich je předložit plán na rozšíření dálkové flotily, což by státu umožnilo vložit do firmy další peníze. Druhá předpokládá vytvoření společného podniku s leteckou společností Travel Service. To by přineslo rozšíření charterové přepravy. V obou případech by se ČSA pravděpodobně vyhnuly povinnosti žádat o souhlas Evropskou komisi.

Na její verdikt by přitom firma mohla čekat třeba rok. Aerolinky přitom mají do konce roku předložit vládě plán restrukturalizace. Právník Michal Kincl, který se v evropské legislativě zabývá veřejnou podporou, soudí, že pokud plán ČSA prokáže návratnost vložených peněz, nebude nutné žádat o souhlas Brusel. Jak dál uvádějí Hospodářské noviny, i když ČSA peníze od státu rychle nedostanou, ještě to neznamená, že zkrachují. Vedení firmy může například rozprodat nemovitosti i letadla a vzít si je zpět na leasing.

Lidové noviny zjistily, že skupina kolem zatčeného Zdeňka Doležela získala zákazku přímo od ministerstva pro místní rozvoj. Obecně prospěšná společnost Bono Publico, která figuruje v údajně chystaném milionovém podvodu s unijními penězi, uzavřela smlouvu za téměř 300 tisíc korun na zpracování projektu využití sklepních prostor ministerského paláce na Staroměstském náměstí v Praze. Ten byl při povodních v roce 2002 zatopen, připomíná deník.

Rozestavěné domy jsou stále častěji terčem zlodějů, konstatuje Právo. Policie už mluví o novém fenoménu. Za letošní rok vzrostl počet vykradených novostaveb proti loňsku asi o třetinu. Rapidně stouply i způsobené škody. Praxe zlodějů je většinou podobná. Vyhlédnou si dům, který je těsně před dokončením, a potom z něj ukradnou, co se dá. Vybavení od kotlů, bojlerů či radiátorů, přes stavební materiál, obklady, dlažby nebo palubky. Někteří nenechavci dokonce odmontují vany a umyvadla.

Kradou se i svítidla, vypínače a zásuvky. Třeba na Chrudimsku přes noc z rozestavěného rodinného domku zmizela střešní okna. V Uherském hradišti neznámý pachatel ukradl dvě unimobuňky i s vnitřním vybavením. Podle policistů musel použít jeřáb. Krade se také drahé stavební nářadí. Kriminalisté přitom vědí, že mezi zloději materiálu a vybavení často bývají lidé, kteří sami stavějí a okrádáním jiných snižují vlastní náklady, dodává Právo.

V Česku se zostřuje boj o top manažery, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Firmy zvyšují obrat i zisky, noví investoři nabízejí další pracovní místa a v zemi už začala působit většina společností, které vyhledávají špičkové odborníky. Schopných lidí neubývá, ale výrazně po nich roste poptávka a také ochota zaměstnavatelů připlatit. Manažerům je nejčastěji kolem pětatřiceti, mají rodiny, starají se o malé děti a platí hypotéku, uvádí deník.

Rychlé střídání vlád může přidělat vrásky šéfovi ostrahy politiků, píše na jiném místě Mladá fronta Dnes. Když totiž po Topolánkově demisi vznikne vláda druhá a pak možná i třetí, budou se hromadit politici, kteří mají nárok na ochranku a služební vůz ještě tři měsíce po odchodu z funkce. Policejní Útvar pro ochranu ústavních činitelů přiděluje vybraným politikům čtyři osobní strážce. A jak listu řekl šéf bodyguardů Lubomír Kvíčala, pokud přibudou další lidé na hlídání, bude to "nadoraz."

Marián Vojtek, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme