ČSSD a KDU-ČSL se dohodly na prioritách koaličního programu

Na prioritách možného koaličního programu se v noci shodli představitelé sociálních a křesťanských demokratů. Měl by obsahovat zrušení posledního církevního zákona, ratifikaci smlouvy s Vatikánem a obě strany se zasadí o definitivní a spravedlivé řešení vztahu státu a církví. Jednání budou ještě pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Kalousek a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Mezi další priority, na kterých se zástupci obou stran dohodli, patří novela volebního zákona a ústavy, která by vedla k poměrnému zastoupení ve sněmovně a lichému počtu poslanců. Strany také budou usilovat o novelizaci zákona o neziskových organizací ve zdravotnictví a o novou úpravu pracovně právních vztahů.

Místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka připomněl, že vyjednávání sociálních demokratů s křesťanskými demokraty o jejich případné menšinové koaliční vládě budou intenzívně pokračovat i o víkendu. Postup vedení obou stran ale musí ještě posoudit odpolední celostátní výbor KDU-ČSL a předsednictvo ČSSD.

Už teď ale okamžité odstoupení předsednictva KDU-ČSL i šéfa Miroslava Kalouska požadují brněnští a zlínští lidovci. Ostrou reakci vyvolala ochota předsedy Kalouska jednat o menšinové vládě s ČSSD za případné podpory komunistů.

Vládu ČSSD a lidovců, která by vznikla díky toleranci komunistů, v žádném případě nepodpoří ODS a Strana zelených. Občanští demokraté jsou teď připraveni sestavit vládu s omezeným programem, která by zemi dovedla k předčasným volbám.

S komunisty o podpoře případné vlády ČSSD - KDU-ČSL zatím nikdo nejednal. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik má ale jasno v tom, co by v programovém prohlášení takové vlády o podpoře komunistů rozhodovalo: "Rozhodující bude, jak se lidovci a sociální demokraté postaví k budoucnosti protiraketových základen na našem území, myslím tím americké základny, jak se postaví k možné privatizaci zbylých velkých státních podniků. Jakým způsobem budou postupovat v tom, co se deklaruje, že by tedy úspory státního rozpočtu mohly vést přes sociální výdaje. A toto všechno jistě bude předmětem našeho posuzování."

Milan Kopp, Veronika Malá, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme