ČSSD chce referendum o euroústavě do půlky roku 2007

Sociální demokraté chtějí, aby se referendum o evropské ústavě konalo nejpozději v první polovině roku 2007. Na večerním jednání se na tom shodlo předsednictvo nejsilnější vládní strany. Vláda by měla prodlouženého termínu pro ratifikaci evropské ústavní smlouvy využít k větší informovanosti občanů o všech aspektech evropské integrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross a Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"ČSSD i nadále preferuje, aby se o přijetí ústavní smlouvy v České republice rozhodlo všelidovým hlasováním. Závazek uspořádání referenda bude součástí volebního programu ČSSD. Nejpozději by se mělo uskutečnit v první polovině roku 2007," oznámil šéf ČSSD Stanislav Gross.

ČSSD původně navrhovala, aby se referendum konalo společně s volbami do Sněmovny, tedy příští rok v červnu. Situace se ale změnila poté, co evropskou ústavní smlouvu zamítli Francouzi a Nizozemci. ODS považuje dokument za mrtvý. Premiér Paroubek chce přesto se šéfem ODS Miroslavem Topolánkem ještě příští týden jednat. Kromě euroústavy má být tématem také například důchodová reforma. O euroústavě už sociální demokraté jednali s KSČM.

ČSSD plánuje summit evropských socialistických a sociálně-demokratických stran

ČSSD podle Paroubka plánuje uspořádat summit lídrů evropských socialistických a sociálně-demokratických stran, který by se mohl odehrát v Praze. Místem setkání by ale mohl být také Londýn. Cílem má být nalezení uceleného názoru na finanční perspektivu Evropské unie. Sociální demokraté chtějí, aby se Evropská unie dokázala na finanční perspektivě domluvit ještě za britského předsednictví.

Paroubek se setkal s Madeleine Albrightovou

Ve čtvrtek se premiér Paroubek sešel i s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou. Konkrétní závěry jejich půlhodinové schůzky ale nechtěl premiér podrobněji rozebírat. "Hovořili jsme také o možnostech naší spolupráce. Potěšilo mne, že paní Albrightová je ochotna pracovat pro Českou republiku a rádi jejích schopností a možností kontaktů využijeme," řekl Paroubek.

Madeleine Albrightová je v Česku na soukromé návštěvě a navštíví i karlovarský filmový festival. Do Prahy přiletěla společně s americkým hercem Robertem Redfordem.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme