ČSSD dál prosazuje, aby šanci sestavit vládu dostal Paroubek

Sociální demokraté trvají na své šanci sestavovat novou vládu. Na druhý pokus se připravují také občanští demokraté. Konzultace chce prezident Václav Klaus začít ve čtvrtek - tedy den poté, co přijme demisi kabinetu Mirka Topolánka. Koho sestavením příští vlády pověří, prezident zveřejnit ale nechce. Sociální demokraté tvrdí, že by teď měli příležitost dostat právě oni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie a Kramářova vila | Foto: Jan Rosenauer

Navíc podle sociálních demokratů rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně svědčí o tom, že nejen oni, ale ani ODS vládu bez tolerance komunistických poslanců neprosadí.To, že už se předseda ODS Mirek Topolánek zajímal o stanovisko KSČM, potvrdil ve vysílání Radiožurnálu šéf strany Vojtěch Filip. Komunisté podle něj dál trvají na vládě národní shody.

"Dotaz byl doprovozen tím, že máme říct podmínky - věcné, nikoli personální, které by nás zajímaly. Já jsem musel takový postup rozhovoru odmítnout," řekl Filip.

To, že ODS hledá shodu pro takzvanou překlenovací vládu, která by přivedla zemi k předčasným volbám, napříč celým politickým spektrem, potvrdil první místopředseda strany Petr Nečas. "Protože cokoli jiného bude jenom prohlubovat politickou krizi. To řešení, které má být nalezeno a které je racionální a poctivé, to jsou předčasné volby. A to vyžaduje širší shodu politických stran."

Celou situaci i snahy ODS dnes komentovali také představitelé ČSSD. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka k tomu říká:. "Pro nás to není překvapení, protože my předpokládáme, že všechny politické strany jednají se všemi politickými stranami. To, co člověka může zarazit, je pouze určité pokrytectví ze strany ODS a politika dvojí tváře - antikomunisty a vyjednavače s KSČM."

Každopádně jmenování nového premiéra nebo pověření některého z politiků vyjednáváním o nové vládě je teď plně v kompetenci prezidenta Václava Klause.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme