ČSSD se mění na SOCDEM, delegáti schválili i nové logo. Post předsedy obhájil Šmarda

Česká strana sociálně demokratická - tedy ČSSD - si bude říkat jen Sociální demokracie. Zkráceně SOCDEM. Bude mít taky nové logo a mírně upravenou stranickou barvu - cihlovou. Změny schválili delegáti na sjezdu v Plzni. Ti také zvolili do čela strany znovu Michala Šmardu, který chce sociální demokraty vrátit zpět na politickou scénu.

Plzeň (Aktualizováno: 18:08 10. 6. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD v Plzni

Sjezd ČSSD v Plzni | Zdroj: ČTK

Nové minimalistické logo připomíná obdélník, který se dole zužuje do ostrého úhlu z levé straně. Zkratka SOCDEM je ve dvou řádcích bílých písmen na cihlovém podkladu.

Nejdřív ‚velký úklid‘ strany, potom republiky. ČSSD musí ukázat, že je prospěšná, říká Šmarda

Číst článek

Podle autorů z marketingové společnosti, která tento rebranding připravila, má připomínat okvětní plátek růže, tedy symbol, který ČSSD dlouhé roky v různých obměnách používala.

Změny odsouhlasila za bouřlivého potlesku většina delegátů, kteří kvůli tomu museli měnit stanovy. Nakonec ale většina z nich tyto změny podpořila.

Reakce ale byly ještě před hlasováním rozporuplné. Vedla se živá diskuse skoro hodinu. Někteří členové namítali třeba to, že je název příliš krátký anebo že je nefér vůči voličům, kteří volili stávající značku, tedy ČSSD.

‚Má být pro všechny‘

Letitý straník Zdeněk Škromach o novém logu řekl, že mu připomíná časy, kdy objížděli v 90. letech republiku s autobusem Zemák. Namítal také, že by o tak rapidní změně měli hlasovat všichni členové strany a nejen delegáti. Tato námitka ale nakonec neprošla.

Nicméně v diskusi převažovaly pozitivní reakce. Jeden z delegátů třeba ocenil, že název už nebude obsahovat slovo strana, protože příliš evokovalo to, že by sociální demokracie stála na nějaké straně. A to tak podle něj být nemá. Má být pro všechny. Ze známých jmen novou identitu, podpořil například Jiří Dienstbier.

Situace je pro ČSSD příznivá. Strana by měla zvedat i témata, která trápí mladé, míní politoložka

Číst článek

Pro změnu názvu byly nutné hlasy nejméně dvou třetin, tedy aspoň 119 delegátů sjezdu. Návrh podpořilo 152 delegátů, tři byli proti a 14 se hlasování zdrželo.

Staronový předseda

Na sjezdu se zároveň volilo nové vedení strany. Na předsedu Sociální demokracie kandidovali tři zájemci. Kromě současného předsedy Michala Šmardy měl o post zájem i místopředseda strany Břetislav Štefan, ale i bývalý ministr Lubomír Zaorálek. O jeho nominaci přitom většina delegátů před sjezdem nevěděla, objevila se na poslední chvíli.

Kandidáti měli každý deset minut na projev, následně o jejich obsahu diskutovali jednotliví straníci. Poté se hlasovalo. 

Post předsedy nakonec obhájil současný představitel Michal Šmarda. Hlasovalo pro něj 97 delegátů, tedy potřebná nadpoloviční většina.

Šmarda po zvolení řekl, že sociální demokracii, ale i Česko čeká ještě lepší budoucnost než teď. ČSSD už nesmí opakovat staré chyby a už nikdy nesmí ztratit důvěru voličů.

Kateřina Součková, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme