Průzkum CVVM: Volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32 procenty, druhá ODS má výrazný odstup

Největší podporu mezi politickými stranami si udržuje ANO, podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by ho v dubnu při volbách do sněmovny podpořilo stejně jako o měsíc dříve 32 procent lidí. Na druhém místě je s výrazným odstupem ODS, volilo by ji 14 procent lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srovnání volebních modelů CVVM s výsledkem voleb z října 2017 | Foto: CVVM | Zdroj: Infogram/iROZHLAS.cz

Následují Piráti a ČSSD se shodným ziskem 12,5 procenta hlasů a KSČM s 11 procenty. V porovnání s březnem se ani podpora těchto stran nezměnila s výjimkou komunistů, kteří si o 2,5 procentního bodu polepšili.

Šesté v pořadí by skončilo hnutí SPD, které si meziměsíčně polepšilo o 1,5 procenta a získalo by podle volebního modelu šestiprocentní podporu občanů. Přesto podle centra nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi politickými subjekty říci, zda by se hnutí na základě výsledků průzkumu do sněmovny dostalo. Totéž platí pro KDU-ČSL a STAN, které by podle modelu podpořila ve volbách zhruba čtyři procenta lidí.

CVVM: hnutí ANO má dál víc než ODS a Piráti dohromady, volit by šlo 64 procent lidí

Číst článek

Z ostatních stran, které by se do sněmovny nedostaly, by na tom byla nejlépe TOP 09 s třemi procenty hlasů a Zelení s jedním procentem.

Volební model podle Centra pro výzkum veřejného mínění není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

Model vznikl na základě odpovědí 719 respondentů starších 18 let, sesbíraných mezi 30. březnem a 10. dubnem. Devětapadesát procent dotázaných uvedlo, že by k dubnovým parlamentním volbám přišlo. O měsíc dříve účast ve volbách avizovalo 64 procent lidí. O čtyři procentní body na 35 procent se od té doby naopak navýšil počet těch, kteří se voleb nehodlají zúčastnit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme