Další problém financování sportu: chátrající areály

Český sport trpí nedostatkem peněz. Přesto patří mezi nejbohatší v Evropě. Alespoň co se hmotného majetku týká. Haly a areály za více než padesát miliard korun jsou ale nyní spíš na škodu. Nejsou peníze na jeho údržbu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní stadion v Lanškrouně.

Zimní stadion v Lanškrouně. | Foto: Miloš Krejčí

Otázkou jak lépe financovat český sport si v současné době lámou hlavu nejen funkcionáři, ale i politici. Dosud se ale mluvilo především o penězích na každodenní činnost sportovních svazů a sdružení. Je tu ale i další problém - chátrající majetek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problém chátrajících sportovních areálů se zajímal reportér Ondřej Suchan

„Majetek tělovýchovných jednot, jejich vlastnictví tělovýchovných zařízení je svým způsobem raritou v Evropě. Ve své době to bylo opatření velmi účelné, prospěšné, v současné době je už ale přežité,“ říká generální sekretář českého svazu tělesné výchovy Jan Boháč.

Sportoviště byla v 90. letech převedena na sportovní sdružení, aby z nich nevznikala například tržiště. Jako se tomu stalo třeba v Hodoníně. V současné době ale nikdo nemá peníze na jejich opravu. A tak chátrají.

„Jsou v dezolátním stavu, nejdou udržovat ani v bezpečném provozu, nedají se ani naplnit všechny normy, týkající se zabezpečení provozu,“ dodává Boháč. Stát sice uvolňuje na údržbu areálů stovky milionů korun. Ty ale podle Boháče rozhodně nestačí.

„My jsme v současné době byli nepřímo vyzváni ministerstvem financí, abychom specifikovali sumu v uvozovkách na přežití. Tam je předpoklad, že se sportovní infrastruktura dá udržovat v chátrání, pokud by se současná částka zvýšila zhruba trojnásobně,“ tvrdí generální sekretář českého svazu tělesné výchovy.

Ve světě vlastní sportoviště obce

„Všude ve světě je situace taková, že sportoviště jsou většinou v majetku obcí, měst, státu, takže já si myslím, že to do budoucna bude i u nás tak, jako ve vyspělých zemích,“ říká šéf českého fotbalu Ivan Hašek, který se v posledních dnech týdnech stal mluvčím českého sportu při vyjednávání s politiky o větší finanční podpoře sportu.

Podle výkonného místopředsedy Svazu měst a obcí české republiky Jaromíra Jecha ale mají obce problémy se sportovním majetkem, který mají v užívání už dnes.

„Pokud jde o investice většího charakteru, tak tam se musí zvažovat, zda jde o takovou rekonstrukci, která kdyby se neudělala, tak by to znamenalo absolutní nevyužití toho majetku. Osobně znám takový případ ze svého města Říčan u Prahy, kde se před čtyřmi lety musel ukončit provoz zimního stadionu, protože nebylo na opravy,“ uvedl Jech.

O převzetí dalších sportovišť bude sotva zájem i po volbách, byť dnes politici slibují sportu obrovskou podporu.

„Nová garnitura, která by vzešla z voleb, bude postavena před stejnou situaci. Může se stát, že někde bude větší tlak na nové zastupitele, aby se ujali i toho chátrajícího sportovního majetku, ale nedomnívám se, že by to bylo v masovém měřítku,“ dodává zástupce český měst a obcí.

Igor Maňour, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme