Další sněhová nadílka přinesla další problémy v dopravě

Česko opět zapadalo sněhem. Do Velikonoc sice zbývá už jen 14 dnů, ale zima o sobě dává stále hlasitě vědět. Vichřice a intenzivní sněžení zablokovaly desítky horských silnic. V hlubokých závějích uvízlo pět vlakových souprav, některé vlaky dokonce vykolejily. Železničářům se stále nepodařilo zprůjezdnit sedm tras. Cestující musejí u řady spojů počítat se zpožděním. Horská služba odrazuje turisty od hřebenových túr. Řada tyčových značek zmizela pod sněhovou masou. Silničáři varovali před jízdou autem do hor. Problémy v dopravě jsou takřka na celém území republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer st.

Na Vysočině byla ráno podle správců situace velmi složitá. Komunikace všech tříd i dálnice D1 byly pokryty sněhem. Především Jihlavsko a Žďársko sužoval silný vítr. Dálnice si dopoledne připsala hromadnou dopravní nehodu na kilometru 141. Krátce po 14. hodině se srazil kamion s osobním automobilem na kilometru 99,5 ve směru na Prahu, kde byl krátkodobě přerušen provoz.

I když na Liberecku nesněží, dopravní situace je na některých místech kritická. V zimních střediscích Bedřichov a Harrachov totiž znemožňují průjezd pluhů a sypačů parkujícíc automobily. Pokud začne znovu sněžit, technika se do hor nedostane. Hlavní tahy jsou holé a mokré, tvoří se na nich velké louže. Tající najetá vrstva sněhu na silnicích nižších tříd začíná opět namrzat.

Nejhůře na tom byli během dne na Bruntálsku a na Opavsku. Správa silnic tam uzavřela pět neprůjezdných úseků, ale dopoledne si s navátým sněhem poradila. Teploty nad nulou přinesly oblevu a na silnicích se tvořila sněhové kaše, která místy znovu namrzala. Na Bruntálsku a Rýmařovsku stále fouká silný vítr a tvoří se tam závěje. V tuto chvíli jsou všechny silnice v Moravskoslezském kraji sjízdné, ovšem ve vyšších polohách jen se zvýšenou opatrností.

Silnice 1. tříd na jihu Čech zůstaly po chemickém šetření holé a bez omezení sjízdné. Některé silnice 2. a 3. tříd byly na severovýchodě Táborska neprůjezdné do 14 hodin. Na Prachaticku se na zprůjezdnění některých úseků silnic nižších tříd stále pracuje. Pro kamiony platí doporučení nevyjíždět na silnici 1/39 na Prachaticku. Na Šumavě napadlo během noci až půl metru sněhu a silný sníh zavál stopy a značení. Horská služba proto nedoporučovala lyžařům vydávat se na túry do odlehlých oblastí.

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Daniel Kopecký, Gabriela Všolková, Kateřina Koželuhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme