Děti nemají podle statistiky rády ve škole český jazyk

Statistika není nuda, je zábavná a zajímavá. To měl dokázat projekt pro děti Českého statistického úřadu s názvem Minisčítání. Formou internetového dotazníku se více než třicet tisíc dětí dozvědělo, na jakých principech statistika pracuje. Z myšlenky školy hrou se stal masový výzkum názorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci v Sadské se učí angličtinu i o prázdninách

Školáci v Sadské se učí angličtinu i o prázdninách | Foto: Základní škola Sadská

Děti odpovídaly celkem na 17 otázek z oblasti školního prostředí, ale zmínily také, jaké schopnosti by chtěly mít. Ze všeho nejvíc by si přály umět zastavit čas. Druhou nejoblíbenější činností by pak bylo čtení myšlenek druhých lidí.

Zajímavě dopadly výsledky, co by si děti přály víc, zda televizi, mobil, nebo počítač s internetem. Na posledním místě se podle vedoucí projektu Evy Kortanové umístila televize – přálo by si ji jen pět procent dětí. Vede naopak počítač, který získal 57 procent.

Vůbec nejčastějším přáním dětí bylo zdraví, na druhé místo kladou peníze a na třetí slávu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu MInisčítání v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Žáci by nejradši zrušili hodiny českého jazyka a literatury. Podle Evy Kortanové je to tím, že ostatní předměty jsou v dnešní době více interaktivní, a navíc děti jsou zvyklé psát textové zprávy o 180 znacích bez diakritiky, a tak jim český jazyk může přijít zbytečný.

I celé třídy se budou moci od příštího týdne na základě průzkumu porovnávat. Učitelé budou dětem vysvětlovat práci s výsledky a samy děti budou porovnávat, jestli je například rozdíl v tom, jak tráví volný čas kluci a jak holky, nebo zda by modrooké děti chtěly mít jinou schopnost než jejich hnědoocí kamarádi. Jde o to ukázat a naučit děti hrou, jak pracovat s čísly.

České Minisčítání se inspirovalo v zahraničí britským projektem Census at School, který vznikl v roce 2000. To mělo velký ohlas u dětí i jejich učitelů a začaly se připojovat další země – Kanada, Nový Zéland, Austrálie nebo Irsko.

Michaela van Erne, Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme