Diplomatická roztržka mezi Českem a Běloruskem nabírá na síle

Česká diplomacie se odhodlala k dalším krokům jako reakci na vyhoštění pracovníka našeho zastupitelského úřadu v Minsku. Diplomatický incident začal zadržením diplomata policií v Minsku minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Miroslav Konvalina

Běloruská policie legitimovala hospodáře české ambasády v Bělorusku v jedné z minských restaurací. Na několik hodin ho zadržela, přestože se prokázal akreditací běloruského ministerstva zahraničí. Pak ho obvinila z ohrožování mravní výchovy mládeže. Měl nabízet alkohol mladistvím. Následovalo vyhoštění diplomata ze země. Česko v rámci reciprocity vykázalo z Prahy běloruskou diplomatku.

Běloruská státní média následně proti našemu diplomatovi a západním zemím vůbec rozpoutala očerňující kampaň. Použila záběry natočené skrytou kamerou a výpovědi údajně zneužívaných mladých lidí. Česká strana ale informace běloruských úřadů nepovažuje za pravdivé. "To co tvrdí Bělorusové, není věrohodné. Každý z doby minulé si dokáže představit, jak se manipuluje s informacemi, jak dochází k diskreditaci lidí, jaké metody se používají ve všech nedemokratických režimech," zdůraznil Svoboda.

Podle Cyrila Svobody ani tento případ nic nezmění na postoji České republiky, která hodlá nadále kritizovat režim prezidenta Alexandra Lukašenka a podporovat běloruskou opozici. Ministr odvolal z Minsku na konzultace našeho charge d´ affaires Vladimíra Rumla. Takovým krokem se v diplomacii dává najevo hrozba zhoršení vztahů s hostitelskou zemí.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme