Dohoda stran je nejistá, iniciativu možná převezme Klaus
Shoda stranických lídrů na plánovaném úterním setkání s prezidentem Václavem Klausem je ohrožena. Ještě po páteční schůzce zástupců všech parlamentních stran u prezidenta na Pražském hradě označil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek případnou dohodu na duhové vládě za složitou. Jen několik hodin potom ale otočil svůj postoj a duhovou koalici i předčasné volby zcela odmítl. Iniciativu tak asi bude muset převzít Klaus.
Po pátečním jednání u Klause byla zřejmě nejaktuálnější varianta koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a zelených s termínem předčasných voleb někde mezi podzimem 2007 a jarem 2008.
Šéf sociálních demokratů ale týž den večer řekl, že požaduje postup podle ústavy a očekává tedy, že druhý pokus k sestavení vlády dostane od prezidenta právě ČSSD. Prezidenta Paroubkova blesková otočka podle jeho mluvčího Petra Hájka velmi zklamala a překvapila.
"Takto předseda ČSSD tváří v tvář ostatním nehovořil a vypadalo to, že nebude hledět jen sám na sebe. Nicméně nyní se zdá, že se pan Paroubek nechce sejít s ostatními na průhledném a čestném kompromisu, ale stále doufá v silové řešení pomocí nějakých tajemných, podivně získaných přeběhlíků, kteří mu pomohou zvrátit výsledky voleb," uvedl Hájek.
Pokud Klaus na úterní schůzce uvidí, že širší dohoda stran není možná, lze očekávat, že bude iniciativní, soudí mluvčí. Nechtěl přitom spekulovat o tom, zda to znamená, že prezident někoho rovnou jmenuje dalším premiérem.
Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová soudí, že pokud se strany do úterý nedohodnou, prezident začne "postupovat po své vlastní linii". Dodala, že Klaus se maximálně snažil vyhovět stranám a nechat řešení na nich. ODS je podle Němcové ochotna i k bolestným kompromisům. Odpovědnost padá na ČSSD, uvedla pro ČTK místopředsedkyně občanských demokratů.
Šéf zelených Martin Bursík si myslí, že teď jsou dvě možnosti. Buď se domluví všichni s výjimkou ČSSD, nebo Klaus "opráší ústavu" a již v úterý či nejpozději ve středu vybere nového premiéra a začne druhý pokus o sestavení vlády. To nyní Bursík považuje za realističtější než možnost dohody.
K novým volbám se lze dopracovat i tehdy, když tři vlády za sebou nezískají důvěru dolní komory. Současně je ale podle Bursíka možné dál projednávat novelu ústavy, která má zavést novou možnost, jak mířit k volbám. Měla by totiž dovolit, aby prezident sněmovnu rozpustil i tehdy, když vláda podá demisi a s rozpuštěním souhlasí třípětinová většina dolní komory. Lidovci sice nechtějí podpořit vládu, která by potřebovala i hlasy KSČM, novelu ale podporují bez ohledu na postoj komunistů.
Bursík míní, že není nic špatného na tom být pro ryze úřednickou vládu, kterou by KSČM tolerovala. Křesťanští demokraté by podle něj vládu ani podpořit nemuseli. "Nikdo nenutí lidovce, aby pro tu vládu hlasovali, ta vláda prostě nedostane důvěru," popsal pro ČTK teoretický scénář. Kabinet by pak podal demisi, a kdyby začala platit ústavní novela, mohl by prezident navrhnout rozpuštění sněmovny. Klaus dal však dříve najevo, že i překlenovací vláda by se měla opírat o mandát poslanců.