Ministerstvo vyčlení v nemocnicích stovky lůžek pro nakažené seniory. Aktivuje i Těchonín

Klienti z domovů pro seniory, u kterých se potvrdí nákaza nemocí COVID-19, vyhradí ministerstvo zdravotnictví 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v lázních Toušeň a v Těchoníně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) to v sobotu uvedl na twitteru. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly půjde o místa pro seniory s lehčími příznaky, kteří budou muset být v karanténě.

Praha (Aktualizováno: 14:12 28. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

K dispozici budou nejdříve místa v prvních čtyřech nemocnicích a zhruba do týdne přibudou i karanténní lůžka ve vojenské nemocnici v Těchoníně, řekl. O případné aktivaci Těchonína by podle armády rozhodla hlavní hygienička České republiky nebo Ústřední krizový štáb. Pro seniory by v zařízení mohlo být vyčleněno 28 lůžek.

V Česku je 2541 potvrzených případů koronaviru, celosvětově je nakažených přes 600 tisíc

Číst článek

Nákaza novým koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, se vyskytla již v několika domovech pro seniory. Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pátek uvedla, že se objevila v šesti. V Praze to bylo například v Michli či na Chodově. Někteří klienti skončili v nemocnici, dvě pacientky zemřely.

Z Vysočiny v sobotu přišla zpráva, že v domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza u deseti klientů a dvou zaměstnanců. Zbylým z celkových 22 obyvatel domova a jeho pracovníkům v sobotu záchranáři odebírají vzorky pro testy. Nemocní staří lidé zatím zůstali na místě.

Nemocnice v Těchoníně

„S panem profesorem Prymulou intenzivně řešíme narůstající počet nakažených seniorů. Domluvili jsme kapacity Na Bulovce, v Nemocnici Na Františku, lázních Toušeň a v Těchoníně pro pozitivní osoby z domovů důchodců. Celkem je to 329 lůžek. Budou tady mít plnou péči a zamezíme přenosu,“ uvedl Vojtěch na twitteru.

S panem prof. Prymulou intenzivně řešíme narůstající počet nakažených seniorů. Domluvili jsme kapacity @Nemocnice Na Bulovce, v Nemocnici Na Františku, lázních Toušeň a v Těchoníně pro pozitivní osoby z domovů důchodců. Celkem je to 329 lůžek. Budou tady mít plnou péči a zamezíme přenosu.

10:23 – 28. 03. 2020

19 504

V Těchoníně ministerstvo podle Prymuly využije specializovanou vojenskou infekční nemocnici. „My nebudeme nyní aktivovat tu kapacitu lůžek intenzivní péče, ale těch ostatních, co tam slouží pro karanténu,“ řekl Prymula.

Lůžka pro seniory s lehčími příznaky budou podle něj v Těchoníně vyčleněny zhruba do týdne. „To ostatní, to půjde mnohem rychleji. Některé fungují už od teď, třeba Toušeň, Bulovka bude mít hlavní kapacitu od pondělí,“ dodal.

V domově pro seniory u Havlíčkova Brodu je 26 nakažených nemocí COVID-19. Většinou jde o klienty

Číst článek

Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové je možné Těchonín aktivovat v případě vážné nakažlivé nemoci, jako je například ebola, nebo v případě, kdy dojde kapacita dalších lůžek, což by byl právě současný případ. O aktivaci by musela rozhodnout hlavní hygienička České republiky nebo Ústřední krizový štáb.

Nařízení pro domovy

Podle Dvořákové by bylo možné pro péči o seniory v Těchoníně vzhledem k uzpůsobení zařízení vyčlenit 28 lůžek. Aktivace Těchonína by znamenala stažení zdravotnického personálu, který nyní působí v jiných zdravotnických zařízeních. Šlo by řádově o desítky lidí.

V pátek ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby domovy pro seniory vyčlenily pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pro pacienty s lehkými příznaky.

Zástupci sociálních služeb ale uvedli, že všechny domovy pro seniory či pro pacienty s demencemi nová nařízení splnit nezvládnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme