Drobil podpořil změnu v boji proti kůrovci na Šumavě

Národní park Šumava se zřejmě dočká změn v boji proti kůrovci. Požaduje je většina starostů obcí ležících uvnitř nebo na okraji parku a Plzeňský a Jihočeský kraj. Ministr životního prostředí Pavel Drobil při své návštěvě Šumavy potvrdil, že zásadní změnu koncepce podpoří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Pavel Drobil si na Šumavě prohlédl lesy zasažené kůrovcem

Ministr Pavel Drobil si na Šumavě prohlédl lesy zasažené kůrovcem | Zdroj: ČTK

Šumavští starostové dnes vzali ministra Pavla Drobila (ODS) na Třístoličník na Prachaticku, kde je vývoj kůrovcové kalamity dobře patrný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministra Drobila se šumavskými starosty sledoval reportér Jan Kopřiva

Ministrova reakce přišla vzápětí. Jak řekl, že dosavadní strategie v boji proti kůrovci na Šumavě zcela selhala a je třeba ji změnit.

„Fatální chyba se stala z rozhodnutí pana ministra Bursíka po kalamitě Kyril v roce 2007. Fragmentace 135 bezzásahových zón rozesetých po celém národním parku je podle mého názoru špatně. Dohodli jsme se na tom, že je třeba vymezit území jinak, a naprostý základ je, abychom vrátili Šumavě zdraví,“ uvedl Drobil.

Do konce roku spolu s kraji a obcemi připraví návrh zákona o šumavském parku, který je zatím zřízen nařízením vlády. Podle ministra by mohl platit od 1. července 2011.

Ministr slíbil i lepší komunikaci

Drobil podpořil i požadavek starostů na zlepšení komunikace mezi správou šumavského národního parku a obcemi.

„Starostové požadují urychlené řešení kůrovcové kalamity a obnovení stavu v komunikaci do stavu v období zhruba před pěti lety, kdy se dalo se správou národního parku a ministerstvem životního prostředí normálně komunikovat,“ připomněl předseda Svazu šumavských obcí Jiří Hůlka.

Ministr podle svých slov zatím nechystá žádné personální změny ve vedení Národního parku Šumava. Setrvání ředitele správy Františka Krejčího je ovšem podmíněno zpracováním jasné koncepce, jak řešit problémy národního parku.

Jan Kopřiva, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme