Prymula: Nouzový stav má být vyhlášen od pondělí. Za 30 dnů bychom druhou vlnu měli zvládnout

Vyhlášení nouzového stavu je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nutné kvůli potřebným plošným opatřením ke snížení reprodukčního čísla viru, které je stále 1,2. Umožní také pracovní povinnost zdravotníků. V úterý to řekl na tiskové konferenci s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Vyhlášen má být od pondělí.

Praha (Aktualizováno: 15:15 29. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová opatření se budou podle Prymuly týkat především středních škol, a to po dobu 14 dnů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Důvodem, proč považuje nouzový stav za nutný, je podle ministra zdravotnictví „neutěšená epidemiologická situace“. Podle něj by na konci října mohla ohrožovat kapacity nemocnic, pokud by nebyla žádná opatření přijata. „Kapacita zdravotnických zařízení je limitována poměrně velkou nemocností zdravotníků nebo počtem jejich karantén,“ dodal. Bez nouzového stavu podle něj není možné nařizovat pracovní pohotovosti nebo povinné výpomoci.

Ministerstvo by mělo urychleně uzavřít smlouvu s výrobcem remdesiviru, apeluje přednosta Šrámek

Číst článek

O nouzovém stavu podle Prymuly bude ve středu jednat vláda a bude jej obhajovat ve sněmovně. „Vláda má právo ho vyhlásit na 30 dnů, což je doba, během níž by mělo dojít ke zvládnutí druhé vlny,“ uvedl. K uzavření ekonomiky podle ministra nepovede.

Souhrn nových opatření proti šíření nového koronaviru by mohl podle Prymuly snížit současné reprodukční číslo 1,2 o 30 až 40 procent, tedy až na 0,8 až 0,9.

Opatření, která budou přijata na dva týdny, chtějí ministři představit ve středu. Podle Prymuly se budou týkat kromě avizovaného školství zejména volnočasových aktivit. „Pod volnočasové aktivity spadá úplně všechno. Bude omezeno shromažďování,“ uvedl Prymula.

Ekonomiky se podle něj nová opatření zásadně dotýkat nebudou. Například restauracím ale nová režimová opatření počet hostů mohou mírně omezit. Dopadnou také na obchodní centra, kde bude omezeno shromažďování. „Aby se do nich nepřesunuli žáci z uzavřených škol,“ dodal. V plánu podle Prymuly není ani uzavření státních hranic - okolní země pro Česko významné riziko nepředstavují.

Střední školy

Nová opatření se budou podle Prymuly týkat především středních škol, a to po dobu 14 dnů. Mají pak platit hlavně pro regiony s vyšším rizikem nákazy. Podle Prymuly chystaná opatření ve středních školách nebudou platit v okresech, kde je epidemická situace lepší než v okresech označených na takzvaném semaforu červenou a oranžovou barvou. Cílem je snížit šíření nákazy koronavirem, řekl.

Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií budou i nadále pokračovat v prezenční výuce. Pro vysoké školy budou platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšších rizikem nákazy covidem nařídili výuku na dálku.

Dodávka remdesiviru

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za Ano) také na tiskové konferenci potvrdil, že do Česka bylo dovezeno dalších 960 dávek léku remdesivir, který lékaři používají na těžké formy nemoci covid-19. Dalších 1009 dávek by mělo dorazit do konce týdne. O dalších dodávkách vyjednává s výrobcem Evropská unie.

Dnes a zítra dorazí 1969 dávek remdesiviru díky společnému nákupu pro celou Evropskou unii. Jak možná víte, je to jediný způsob, ČR si ho nemůže koupit sama.

14:29 – 29. 09. 2020

30 413

„Remdesivir byl standardním způsobem objednán, a v tuto chvíli už dorazila první dodávka, která je ve výši 960 dávek,“ uvedl Prymula.

Dalších více než tisíc dávek by podle něj mohlo dorazit do konce týdne, možná už ve středu. „Takže tady budeme mít celkem 1969 dávek, což jsou dávky, které jsou v rámci programu, který tady byl, které jsou pro Českou republiku zadarmo,“ dodal Prymula.

Další jednání o dodávkách léku od firmy Gilead Sciences vede Evropská unie. „Tady není přímá linka, že by ministerstvo zdravotnictví jednalo s výrobcem,“ vysvětlil Prymula. Firma podle něj dává k dispozici až dva miliony dávek a Česká republika je bude prostřednictvím unie nakupovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme