Dvanáct větších obcí stále nemá čističky odpadních vod. Hrozí sankce EU

Dvanáct aglomerací s počtem obyvatel nad dva tisíce stále nesplnilo podmínku Evropské unie týkající se vybudování čističky odpadních vod. Celkem se u nás tato pravidla vztahovala na víc než šest stovek míst. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy tak Česku stále hrozí sankce. Je ale optimistou a doufá, že než Evropská komise řízení o sankcích zahájí, stihnou obce čističky postavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod (ilustrační foto) | Foto: Veolia Voda

„Počet čistíren, u kterých problém zůstává v řešení a není ještě dořešen do definitivního čísla, je deset až třináct. Intenzivně na tom pracujeme a já jsem optimista v tom, že se to podaří vyřešit a tu směrnici naplníme. České republice samozřejmě hrozí sankce, ale vyčíslit kolik a v kterém roce je předběžné. Je to otázka toho procesu pro určení sankce v daném čase,“ uvedl ministr Chalupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných sankcích ze strany EU kvůli nedostavěným čističkám odpadních vod mluvila na Radiožurnálu Václava Vařeková

Požadavek Evropské unie zněl jasně - do konce roku mají mít aglomerace, ve kterých žije víc než dva tisíce obyvatel, odpovídající čističku odpadních vod a také kanalizaci. Takových míst je u nás 630, hříšníků, kteří nestihli do konce roku ani stavět, je dvanáct.

Postup Evropské komise teď bude takový, že si po České republice vyžádá zprávu o tom, jak jsme se stavbou čističek odpadních vod daleko, pak může zahájit řízení o porušení předvstupní smlouvy.

Konečné slovo ale bude mít Evropský soudní dvůr, který o případné pokutě rozhodne. Důležité proto bude, jak rychle u nás ještě zbývající práce pokročí.

Z 630 čističek zatím funguje 480. Ostatní, kromě zmíněných dvanácti, se dostavují. Mezi obce, které stavbu stihly, patří například Brandýs nad Labem. Podle tamního starosty Ondřeje Přenosila ji postavili ještě na větší kapacitu, než bylo potřeba.

Na druhou stranu ale před rokem bylo postavených o tři sta čističek méně.

Václava Marešová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme