Emmerová předloží další verzi koncepce do jara

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová je připravena předložit do jara vládě přepracovanou koncepci zdravotnictví tak, aby obsahovala i řešení ekonomiky resortu. V Radiožurnálu tak reagovala na výtky vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna. Ten Emmerovou kritizoval, že v její koncepci úplně chybí recept na to, jak zabránit dalšímu zadlužování resortu. Určitá doporučení už přitom dostala od Světové banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová

Milada Emmerová | Foto: Poslanecká sněmovna

Emmerová je přesvědčena, že je v jejich silách to stihnout. Doporučení Světové banky ale v potaz prý brát nebude, protože jsou v rozporu s programovým prohlášením vlády. "Ano, já se domnívám, že může to stihnout, pokud by se doplnila ta různá ekonomická vyjádření, to je to podstatné, co tam panu místopředsedovi Jahnovi chybí. Ovšem pokud by chtěl, abych plnila požadavek Světové banky, tomu vyhovět nemohu, protože se řídím programovým prohlášením vlády a pan místopředseda Jahn by ho měl také znát."

Vicepremiér Martin Jahn je přesvědčen, že je třeba zabránit dalšímu zvyšování deficitu financování zdravotnictví už během příštího roku. Doporučení Světové banky přitom podle něj není v rozporu s programovým prohlášením vlády. Můžeme totiž zajistit jen takovou péči, na kterou máme v rozpočtu peníze. "Například zavedení komerčního připojištění, které by hradilo nadstandardní péči, také rozšíření konkurence pojišťoven, nástrojů proti nadměrnému užívání zdravotní péče jako napříkald regulační poplatky nebo určitá rozumná míra spoluúčasti a také hovoří o větším přístupu občanů ke klíčovým informacím o nákladech na zdravotní péči."

Šéfka zdravotnictví ale času nazbyt nemá. Reformu zdravotnictví je podle Jahna třeba dokončit do konce 1. čtvrtletí příštího roku, aby mohly být odstartovány i příslušné legislativní změny.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme