Experty rodící se vládní koalice čeká další vyjednávání

Vyjednávací a expertní týmy stran rodící se vládní koalice mají dnes večer další schůzku. Politici budou pokračovat ve formování společného programu. Koaliční smlouva občanských demokratů, lidovců a zelených má být podepsána nejpozději do konce června. Pro svůj případný kabinet ale koalice ještě nemá zajištěnou většinu ve sněmovně. Celkem 100 poslanců má totiž dohromady i ČSSD a KSČM, a tak musí občanští demokraté, lidovci a zelení hledat podporu u sociálních demokratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Předseda ODS Mirek Topolánek proto znovu jednal se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem o tom, za jakých okolností by případně sociální demokraté středo-pravicový kabinet podpořili. Je známo, že chtějí především zabránit prosazení rovné daně, školného nebo platbám u lékaře a trvají na Zákoníku práce, který před volbami prosadila levice.

Už teď ale existuje několik bodů, na kterých by mohlo dojít ke schodě. "Vyloučeno není nic, ale pánové si musejí projít tyto programové věci a snažit se dojít k nějakému východisku. Myslí si, že vyhráli volby, ale hlasovací poměry ve sněmovně jsou sto na sto," doplnil Paroubek.

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka bylo jednání s Jiřím Paroubkem věcné, ale ke konkrétní dohodě nedospělo. Zároveň Topolánek vyloučil jakékoliv programové ústupky.

"Musím říct, že výsledkem jednání nejsou žádné programové ústupky ODS. Budeme dále jednat v tom smyslu, že se pokusíme zbavit jednotlivé oblasti nálepek, které získaly ve volební kampani a pokusíme se nabídnout vlastní řešení, které máme již připraveno v jednotlivých oblastech, ať už se týkají neziskových nemocnic a dalších, které budeme diskutovat se sociální demokracií tak, aby byly naše přístupy akceptovány," řekl Topolánek.

Vznikající vláda občanských demokratů, lidovců a zelených má mít patnáct členů. ODS počítá s devíti křesly, každá z menších stran se třemi.

Podle šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka je otázka personálního obsazení ministerstev na řadě, až když se strany dohodnou na programu. "Definitivně můžeme tento půdorys schválit a obsadit jmény až po ukončení jednání," řekl Topolánek. I to by mohlo být tématem večerní schůzky vyjednávacích týmů rodící se vládní koalice.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme