Gorily v pražské zoo se mohou těšit na nový pavilon, soud neuznal městské části žalobu

Soudce rozhodl nepřiznat odkladný účinek, který požadovala městská část Praha-Troja v rámci žaloby kvůli stavbě nového pavilonu goril v pražské zoo. Díky rozhodnutí může Zoo Praha začít stavět, sdělil v pátek její ředitel Miroslav Bobek. Správní žalobu na hlavní město odeslal starosta Troji Tomáš Bryknar městskému soudu na konci června.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská zoo může stavět pavilon goril. Žalobu soud nadále řeší. | Foto: Kelly Sikkema | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Navzdory usnesení zastupitelstva městské části Troja pan starosta podal žalobu s tím, že v rámci té žaloby žádá o to, aby nám soud uložil předběžné opatření nezačínat stavět a nic tam nedělat. Teď jsem zrovna dostal zprávu, že soudce rozhodl nepřiznat žalobě odkladný účinek, což znamená, že žaloba je nadále podána, ale nesvazuje nám ruce v tom, abychom tu stavbu dál připravovali a abychom začali s vlastní výstavbou,“ řekl Miroslav Bobek.

Magistrát zamítl odvolání městské části proti stavbě pavilonu a námitky označil za nedůvodné. Proti tomuto rozhodnutí byla podána správní žaloba, jejíž podání neodsouhlasilo zastupitelstvo Troji. To v červnu schválilo šest podmínek, za kterých je ochotno akceptovat stavbu nového pavilonu. Městská část v nich požaduje, aby na svahu Sklářky a v okruhu 100 metrů kolem ní nebylo nic stavěno, aby pavilon goril nepřekročil výšku 210 metrů nad mořem včetně světlíků a byl otevřen až po otevření chodníku mezi Podbabou a Podhořím, a účast Troji ve stavebním řízení.

Důvodem stavby nového pavilonu goril je přenesení expozice mimo záplavovou oblast. Při ničivých povodních 2002 byla gorilí rodina v ohrožení života. Nejvíce postiženými pavilony byl kromě pavilonu velkých savců či šelem také pavilon goril. Z dolní části zahrady bylo evakuováno přes tisíc zvířat včetně goril. Velkou vodu jich tehdy nepřežilo 135. Povodně v roce 2002 napáchaly v pražské zoo škody za 250 milionů korun. Velkým rizikem pro gorily byly i povodně v roce 2013, které však nedosáhly takové síly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme