Grossův policejní tým Mlýn pokračuje v činnosti pod jiným jménem
Vltava, tak se nyní jmenuje policejní tým Mlýn, který počátkem ledna zrušil ministr vnitra František Bublan. Tým funguje dál pod vedením šéfa protikorupční policie Jiřího Pálky. Ten ale z nově založené pracovní skupiny odvolal tři policisty, kteří vyšetřovali podezření na manipulaci s prověrkami Národního bezpečnostního úřadu. Policie zatím tento krok nedokázala uspokojivě vysvětlit.
Nynější premiér Stanislav Gross si za zřízení týmu Mlýn vysloužil řadu negativních ohlasů. Část tolik kritizovaného týmu ale shromažďovala například důkazy k případu možné manipulace s bezpečnostními prověrkami. Trestní oznámení kvůli podezření na nestandardní prověřování podalo před necelými dvěma roky občanské sdružení Růžový panter.
Teprve až v srpnu loňského roku se ale kauza dostala do rukou lidem z Mlýnu. Vyšetřovatelé Miloslav Fiala, David Kakrda a Ondřej Šram začali postupně získávat indicie a důkazy, které směřovaly k oficiálnímu zahájení trestního řízení. V okamžiku, kdy vyšetřovatel Kakrda vyslechl místopředsedu Poslanecké sněmovny za ODS Ivana Langera, se ale začaly dít podivné věci, které předznamenaly odchod zmiňovaných policistů.
Langer při takzvaném podání vysvětlení Kakrdovi sdělil, že jej před lety oslovil někdejší bezpečnostní šéf NBÚ Martin Hejl s tím, že mu pomůže, aby jeho prověrka proběhla bez problémů. Tato informace ale pronikla z policejních kruhů na veřejnost a policejní vedení zasáhlo vskutku prapodivně - policisty, kteří na případu pracovali, odstavilo. Důvod? Prý sami únik informací zapříčinili, což ale nikdo nedoložil.
Při přerodu týmu Mlýn ve skupinu Vltava už ale šéf protikorupční policie Jiří Pálka s vyšetřovateli nepočítal. Proč? Mluvčí protikorupční policie Jana Moravcová odmítla důvody personálního kroku sdělit. "Jedná se v tomto případě o interní záležitost, kterou nebudeme jakkoli komentovat," řekla pouze.
O možné vysvětlení se pokusil místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ČSSD Miloš Titz. "Týmy vznikají a zanikají a myslím si, že je to na celém světě. Anebo je to to: měl výsledky, dáme ho někam jinam a lze se domnívat, že i tam svou iniciativou, svými zkušenostmi, ty výsledky navodí také," uvedl Titz.
Podle důvěryhodných informací Radiožurnálu ale odvolaní vyšetřovatelé získali mimo jiné poznatek, že některým z vysoce postavených policistů byla v minulosti nabídnuta podobná "pomoc" jako Ivanu Langerovi. Zda ji využili, bylo otázkou dalšího šetření. A to se teď zásadně zkomplikovalo. Jediný z policistů, který na případu prověrek nadále pracuje, je Miloslav Fiala. Ten byl převelen do dalšího týmu pod názvem Bon, který krátce po Langerově výslechu na popud náměstka Policejního prezidenta Jaroslava Macháněho zřídil šéf protikorupční policie Pálka.
Další zarážející věcí je skutečnost, že tým Bon se už nezabývá další rozpracovanou částí případu, a to několik let dosud uspokojivě nevysvětlenou nevýhodnou koupí sídla Národního bezpečnostního úřadu. Ta přišla státní pokladnu nakonec na dvojnásobek plánované pořizovací ceny, tedy téměř na miliardu.
Poslance Langera tyto informace velmi zarazily. "Je to podezřelé a já doufám, že ti, kteří rozhodli o tom odvolání, si velmi pečlivě zvážili důvody odvolání a že jsou si vědomi důsledků, které v případě, když vyšetřování nepřinese konkrétní a jasné výsledky, ať již tak nebo tak, že ponesou plnou odpovědnost. Pokud už se tím policie zbývá, tak by se měla zabývat nejenom samotným problémem udělování bezpečnostních prověrek, ale i těch pochybností, které se týkají samotného nákupu budovy Národního bezpečnostního úřadu," uvedl Langer.
Iveta Jordanová, která za organizaci Růžový panter trestní oznámení kvůli prověrkám podávala, je k personálním změnám v policejním týmu zdrženlivá. "Naše organizace se ke všem těmto věcem vyjádří až v okamžiku, kdy vyšetřování policie skončí, ať už sdělením obvinění nebo odložením. Samozřejmě výsledky vyšetřování budeme v plné míře reflektovat," konstatovala Jordanová.
Radiožurnál před časem zveřejnil jména necelé dvacítky diplomatů a politiků, na jejichž podivný průběh prověrky poukazovala například Bezpečnostní informační služba. Bezpečnostní certifikát na nejvyšší stupeň utajení v minulosti také za záhadných okolností získali někdejší kancléř premiéra Grosse Pavel Přibyl nebo bývalý šéf poslanců ČSSD Petr Ibl.
Rozhodnutí o odvolání policistů, kteří vyšetřovali případu podezření na manipulace s prověrkami bezpečnostního úřadu, a především nepříliš konkrétní zdůvodnění této personální změny vyvolává řadu otázek. Především tu nejzásadnější. Má policie ještě zájem dotáhnout případ do konce, nebo jej jen, až opadne zájem médií, chce odložit do trezoru?