Harrachov zatím nemusí platit sporný několikamilionový dluh

Krkonošskému Harrachovu v kauze jeho údajného dluhu svitla naděje. Nejvyšší soud rozhodl, že do doby, než se celou věcí začne zabývat, město zatím nemusí dluh, který i s úroky dosahuje 80 milionů korun, splácet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harrachov z obřího můstku | Foto: Jan Rosenauer

Dluh Harrachova pochází z poloviny devadesátých let, kdy ho město mělo převzít v rámci privatizace části podniku Crystalex spolu se třemi rozestavěnými bytovkami. To ale Harrachov rozporuje.

Radiožurnál už dříve na základě dokumentů, které má k dispozici, upozornil, že je sporné, zda dluh vůbec souvisel s těmito domy. Právník Harrachova Tomáš Vašíček proto rozhodnutí soudu hodnotí jako pozitivní signál.

"Tím, že Nejvyšší soud přistoupil k odložení vykonatelnosti rozhodnutí, tak nikdo nemůže být v tuto chvíli žádným způsobem postihován. Tímto rozhodnutím má dovolací soud dostatek času na to, aby se mohl s kauzou velmi dopodrobna seznámit,“ uvedl Vašíček.

Rozhodnutí podle něj v praxi znamená i to, že by měl exekutor odblokovat Harrachovu jeho účty, a město tak bude moct po více než měsíci znovu nakládat se svým majetkem.

„Ale nelze na základě tohoto rozhodnutí předjímat samotné rozhodnutí dovolacího soudu ve věci samé. Nelze ani říci, za jak dlouhou dobu dovolací soud rozhodne," podotkl Vašíček.

Problém je ale v tom, že ministerstvo financí už část dluhu - bezmála 17 milionů korun - za Harrachov zaplatilo, a to ještě před rozhodnutím Nejvyššího soudu. Jinak by prý rezortu hrozila exekuce.

"Nezaplacením by se ministerstvo vystavovalo nebezpečí exekuce, kterou by mohl být postižen majetek, což by mělo pro stát mnohem horší následky než provedené plnění," řekl dnes agentuře ČTK mluvčí ministerstva Jakub Haas. Ministerstvo podle něj bude celou vyplacenou částku po městu vymáhat, dopis s tímto upozorněním už radnice dostala.

Martin Hromádka, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme