Historický dům v Luhačovicích lehl popelem

Historicky významná budova v noci zcela vyhořela v Luhačovicích na Zlínsku. Policisté nevylučují, že požár někdo úmyslně založil. Podle předběžných odhadů dosahuje škoda deset až patnáct miliónů korun. Hasiči z Luhačovic, kteří na místě zasahovali, zabránili tomu, aby se oheň rozšířil do lesa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár v Luhačovicích | Foto: Lukáš Machalínek

Oheň šlehající z dřevěné stavby viděli první svědci těsně před půl čtvrtou ráno: "Myslela jsem si, že někdo dělá ohňostroj a říkala, co za blbce v půl čtvrté ráno? To tak střílelo."

Hasiči z Luhačovic, Slavičína i Zlína už nestačily památkově chráněný objekt zachránit: "Protože bylo -15 stupňů, tak zamrzla voda v armaturách. Musela se obnovat, i hasiči se střídat. Zraněn nebyl nikdo. V době příjezdu byl celý v plamenech, tak hasiči prakticky jen sráželi intenzitu hoření a ochraňovali okolí," doplnil ředitel zlínských hasičů Stanislav Pumprla.

Hasiči kontrolují totální spáleniště, které začali zkoumat brněnští specialisté. Z budovy, kterou v roce 1906 dostavěl architekt Dušan Jurkovič, zbyly jen kamenné základy. Tři sbory hasičů alespoň zabránily rozšíření ohně do okolního lesa. Policie nyní šetří možnost, že objekt pražského majitele zapálil někdo úmyslně. Policejní mluvčí Ivo Mitáček upřesnil vyšetřovací verze případu: "Je tady podezření na to, že požár byl založen úmyslně. Byl tady nasazen také služební pes. Uvidíme až po podrobnějším ohledání."

Vyhořelá Slovácká búda patřila k posledním budovám, které postavil architekt Dušan Jurkovič. Scházeli se v ní čeští a slovenští žurnalisté, spisovatelé i politici. Byl to pilíř česko-slovenské vzájemnosti. Přes léto sloužila jako restaurace a vinárna. Přes zimu bývala převážně zavřená. Majitelem budovy je podle policie muž z Prahy, který restauraci pronajímá místnímu podnikateli.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme