Hladiny řek klesají

Hladina rozvodněné Dyje mezi hranicí s Rakouskem a Znojmem stále klesá. V Podhradí těsně nad Vranovskou přehradou se její výška od půlnoci snížila téměř o metr, z vodního díla odtéká asi 230 krychlových metrů za sekundu, což odpovídá přítoku. Dopoledne krajská povodňová komise nařídila snížit odtok o víc než čtvrtinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podhradí nad Dyjí | Zdroj: ČTK

Voda tak ve Znojmě nenapáchala výraznější škody. Teď se ale vylévá z koryta u Hevlína. Záchranáři a dobrovolníci proto stavějí provizorní hráze. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek je přesvědčen, že zatopení domů nehrozí.

"Vypadá to velmi dobře. Při všech těch opatřeních, které přijmou povodňové komise, se dostaneme k tomu, že to bude stoprocentní ochrana před povodněmi jak z hlediska obyvatel, tak z hlediska jejich majetku. Máme možnost si ověřit projekty, které máme. Zda jsou dobře vyprojektované, nebo s nimi bude nějaký problém," řekl Českému rozhlasu Juránek.

I v Olomouckém kraji se řeky uklidnily. Toky Vidnava a Bělá na Jesenicku, které v pátek potrápily zvýšenou hladinou obyvatele několika obcí, dnes stagnují. A to i přesto, že v Jeseníkách v noci pršelo.

Také jihočeské řeky klesají. Ohrožení platí podle vodohospodářů už jen na horním toku Lužnice v Nové Vsi a na Pilaři. V Klenovicích a Bechyni bude hladina ještě stoupat, nárůst by ale neměl být tak výrazný. Kraj také vyzval vodáky, aby se nevydávali na rozvodněné toky. Vyhláška zakazuje sjíždění řek, pokud dosáhnou druhého stupně povodňové aktivity.

Ivan Holas, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme