Ruce přitisknuté na vlakové dveře. Wintonovy děti odhalily památník věnovaný svým rodičům

Na pražském Hlavním nádraží stojí od soboty už druhý pomník spojený s Nicholasem Wintonem. Ten během druhé světové války odvezl 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa. Památník nechaly vytvořit Wintonovy děti v poctě svým rodičům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Rozloučení vymyslely Wintonovy děti Zuzana Marešová (vlevo) a lady Milena Grenfell-Baines | Zdroj: ČTK

Památník Rozloučení vymyslely Wintonovy děti Zuzana Marešová a lady Milena Grenfell-Baines. Věnován je židovským rodičům, kteří své potomky poslali v roce 1939 vlakem do Anglie, aby je zachránili před smrtí v koncentračních táborech.

Památník stojí v podchodu, který vede k vlakovým nástupištím. Tvoří jej replika dveří vlaku s odlitky rukou dětí a rodičů. Právě tato vzpomínka, jak rodiče i děti tiskli ruce na sklo, je pro pamětníky nejsilnější. Výplň do dveří vyrobil sklář Jan Huňát.

Památník tvoří replika dveří vlaku s odlitky rukou dětí a rodičů. Právě tato vzpomínka, jak rodiče i děti tiskli ruce na sklo, je pro pamětníky nejsilnější. | Zdroj: ČTK

„To je scénka, která nám všem dětem zůstala v hlavě. Ten pohled z vlaku ven na peron, kde byli rodiče. Ať jsme tomu věřili, nebo ne, skutečně jsme nevěděli, proč pláčou. Mysleli jsme, že jedeme na výlet," vzpomíná Zuzana Marešová.

Na prvním nástupišti Hlavního nádraží stojí od roku 2009 socha Nicholase Wintona s dětmi. Sousoší bylo odhaleno 1. září při odjezdu historického vlaku, který jel stejnou trasu do Londýna jako soupravy, kterými z Československa odjížděly právě Wintonovy děti.

Wintonovy děti před památníkem Rozloučení | Foto: Kristýna Nevanová

Kristýna Vašíčková, Ludmila Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme