‚Musíme mít vliv na to, co nám unie bude diktovat.‘ Bývalý velvyslanec v Rusku Bašta kandiduje v eurovolbách

Kandidátku hnutí Bezpečnost, odpovědnost a solidarita do evropských voleb povede bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Na kandidátce bude jako nezávislý kandidát. Hnutí o tom informovalo na pondělní tiskové konferenci. Hnutí Bezpečnost, odpovědnost a solidarita založili v dubnu 2017 především bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních sborů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta je kritikem EU a hnutí, za které kandiduje, je připraveno podpořit referendum o vystoupení Česka z unie | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Musíme mít vliv na to, co nám unie bude diktovat,“ přiblížil Bašta své záměry. Podle něj začíná Evropská unie od přijetí Lisabonské smlouvy připomínat zdegenerovaný Sovětský svaz. Chce proto vrátit situaci před přijetí smlouvy a obnovit unii národních států.

Dvojkou na kandidátce bude člen ústřední rady hnutí Martin Mařák a trojkou brigádní generál ve výslužbě Josef Prokeš. Na čtvrtém místě je podnikatelka Michaela Šímova a na pátém bývalý vojenský letec Miroslav Chocholáček.

Hnutí ve svém programu pro evropské volby uvádí mimo jiné, že je pro účast České republiky v Evropské unii, ale chce také, aby unie byla funkční a aby byla společenstvím rovnoprávných, suverénních národních států.

„V případě pokračování dosavadního trendu v Evropské unii a v neschopnosti reformovat Evropskou unii ani po volbách do Evropského parlamentu v roce 2019, jsme připraveni podpořit hlasování o vypsání referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie,“ uvádí Bezpečnost, odpovědnost a solidarita ve svém programu.

Inventura europoslanců: nejvýraznější je Telička, propadl Payne. ‚Jen idioti jsou na všech hlasováních,‘ říká

Číst článek

Hnutí prosazuje například revizi Lisabonské smlouvy, sektorovou daň pro banky, vyšší zdanění nadnárodních korporací a zařazení politického islámu mezi nebezpečné ideologie. Mezi dalšími body jeho programu je například zákaz volného pohybu azylantů v schengenském prostoru do doby, než získají občanství hostitelské země.

Ve vedení hnutí byl v minulosti i současný ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), hnutí posléze opustil. Ve sboru poradců působí bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování ministerstva obrany Jaroslav Štefec. Jedním z deklarovaných cílů při založení hnutí byla i podpora Miloše Zemana v jeho prezidentské kandidatuře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme