Jakeš a Lenárt žalováni z vlastizrady

Městské státní zastupitelství v Praze zaslalo soudu obžalobu na dva vysoké funkcionáře předlistopadového režimu - Miloše Jakeše a Jozefa Lenárta. Viní je z přípravy trestných činů vlastizrady a rozvracení republiky během srpnových událostí roku 1968. Podle mluvčího zastupitelství Martina Omelky se těchto činů měli dopustit tím, že chtěli prostřednictvím takzvané dělnicko-rolnické vlády, která byla neústavní, legalizovat vstup vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Lenárt a M. Jakeš | Zdroj: ČTK

"Byla podána obžaloba pro přípravu k trestným činům rozvracení republiky a vlastizrady dle paragrafů 92 odstavec I/a a 91 trestního zákona. Za tyto trestné činy by jim bylo možné uložit, pokud budou uznáni vinnými, trest odnětí svobody v délce 12 až 15 let, případně i výjimečný trest", řekl Radiožurnálu Martin Omelka.

Obžaloba vychází z faktu, že se oba prominenti 22. srpna 1968 zúčastnili na sovětském velvyslanectví v Praze jednání o vzniku takzvané dělnicko-rolnické vlády a souhlasili s tím, že se stanou jejími členy. Navštívili také tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobodu, kterému navrhli, aby vládu jmenoval. Ten ale jejich návrh neakceptoval.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme